Chodzenie ma wpływ na nasze zdrowie – oto wyniki badań!

Wieloletnie badanie pokazały, że jeżeli będziemy chodzić około 5 tysięcy kroków dziennie to już ma to znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka naszego przedwczesnego zgonu.

Międzynarodowym badaniem kierował prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a praca została opublikowana w piśmie „European Journal of Preventive Cardiology”. Do tej pory podawano, że powinniśmy robić przynajmniej 10 000 kroków dziennie, aby uzyskać pozytywne efekty dla naszego zdrowia. Teraz ta granica została mocno zredukowana.

Naukowcy pod kierunkiem prof. Macieja Banacha z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi potwierdzili to w analizie, którą objęto 226 889 osób, uczestników 17 różnych badań prowadzonych na świecie. Na początku wszyscy byli w dobrym stanie zdrowia. Monitorowano go następnie przez około siedem lat – czytamy na portalu.

Okazało się, że ochotnicy badania im więcej chodzili tym większe korzyści zdrowotne uzyskiwali. Dlatego warto rozważyć dłuższe spacery niż tylko trzymać się tych 5 000 kroków dziennie. Chyba, że z jakiś powodów nie jesteśmy w stanie pokonywać dłuższych dystansów.

Już ok. 4 tys. kroków dziennie miały związek z obniżeniem ryzyka zgonu z różnych przyczyn, a niecałe 2400 kroków dziennie – ze spadkiem ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Ryzyko zgonu malało znacznie wraz z dodatkowymi 500 krokami – o 7 proc. lub tysiącem kroków – o 15 proc. U osób w wieku 60. lat i więcej, które robiły między 6 tys. a 10 tys. kroków dziennie, ryzyko zgonu spadało o 42 proc. Z kolei w grupie poniżej 60. roku życia osoby, które robiły od 7 do 13 tys. kroków miały o 49 proc. niższe ryzyko zgonu – czytamy na portalu.

Profesor Banach zwrócił uwagę, że korzyści z chodzenia dotyczą obu płci, są niezależne od wieku, a nawet od szerokości geograficznej.

W świecie, w którym mamy coraz więcej zaawansowanych leków na różne choroby, w tym choroby sercowo-naczyniowe, powinniśmy zawsze podkreślać, że zmiany stylu życia, w tym dieta i aktywność fizyczna, która była główną bohaterką naszej analizy, mogą być co najmniej tak samo, a nawet bardziej skuteczne w redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego oraz wydłużania życia – podkreśla prof. Banach.

Czytaj też: Nowe zastosowanie AI w medycynie!

Źródło: naukawpolsce.pl

Grafika tytułowa: Tegan Mierle / Unsplash