Grobowiec pierwszego cesarza Chin – badacze wciąż boją się go otworzyć?

Kompleks, w którym znajduje się grobowiec pierwszego cesarza Chin – Qin Shi Huanga w dużej części został zbadany. Sama jednak krypta cesarza nie została otwarta. Naukowcy poważnie obawiają się pułapek i liczą, że najnowsze metody badawcze pomogą zmienić tę sytuację.

Obecnie uczeni z Chin proponują zbadanie grobu z wykorzystaniem nieinwazyjnych technik. Jest to efekt nie tylko pewnych legend, ale relacji napisanej przez starożytnego chińskiego historyka Sima Qiana około sto lat po śmierci cesarza, która niedawno została przetłumaczona.

Zbudowano pałace i wieże widokowe dla stu urzędników, a grobowiec wypełniono rzadkimi artefaktami i skarbami. Rzemieślnikom nakazano wykonać kusze i strzały, do strzelania do każdego, kto wejdzie do grobowca – czytamy w relacji Qiana, którą niedawno przetłumaczono.

Jak głosi relacja, znajdują się tam imitacje rzek, które zamiast wody wypełnioną są toksyczną rtęcią. To z kolei jest zbieżne z wcześniejszymi badaniami, z których wynika, że w okolicy grobowca wykryto wysoki jej poziom.  Zakłada się również, że krypta cesarza nie została otwarta ani splądrowana przez złodziei. Natomiast wysoki poziom rtęci może wynikać z faktu, że doszło do jakichś pęknięć samej krypty.

Technika w służbie archeologii

Naukowcy mają nadzieję, że kryptę uda się zbadać za pomocą tej samej techniki, dzięki której niedawno udało się potwierdzić obecność dużej, pustej przestrzeni w piramidzie Cheopsa w Egipcie. Badacze chcą wykonać skanowanie strumieniami mionów, czyli strumieniami ujemnie naładowanych cząstek elementarnych należących do kategorii leptonów. Przede wszystkim technika ta jest wykorzystywana w badaniach wulkanów, ale jego mniejsze detektory zaczęły być stosowane właśnie w archeologii. 

Qin Shi Huang w 221 r. p.n.e. ogłosił siebie pierwszym cesarzem Chin. Dokonał wielu reform mających na celu unifikację państwa i utrwalenie scentralizowanej władzy. To właśnie on zainicjował m.in. stworzenie Wielkiego Muru Chińskiego.

Czytaj też: Ekstremalne ochłodzenie w Europie? Badacze szukają przyczyn!

Źródło: IFLScience, dzienniknaukowy.pl

Grafika tytułowa: Aaron Greenwood / Unsplash