Indie wystrzeliły w kosmos pierwszego satelitę w tym roku
Zadaniem satelity ma być badanie kosmicznego otoczenia. Zebrane przez niego dane pomogą astronomom w badaniu m. in. czarnych dziur lub gwiazd neutronowych.
Jak podaje Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO), satelita XPOSAT (X-ray Polarimeter Satellite) został umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej. .XPOSAT waży 469 kg, a okres jego działania został oszacowany na 5 lat.
Satelita został wyniesiony przez system nośny PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle).z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan.
Warto zauważyć, że po wypuszczeniu ładunku z rakiety, górny stopień rakiety nośnej PSLV pozostał na orbicie, aby przeprowadzić 10 eksperymentów pochodzących do uniwersytetów oraz firm. Działanie to jest trzecią tego typu misją, w której ISRO wykorzystało moduł POEM (PSLV Orbital Experimental Module) – czytamy na portalu.
Ogłoszono także współpracę z SpaceX, w ramach której firma Elona Muska ma wynieść satelitę telekomunikacyjnego. Ma on skorzystać z pomocy rakiety Falcon 9 . Indyjski satelita telekomunikacyjnego GSAT-20 powinien znaleźć się na orbicie w drugim kwartale 2024 r. Ma on zapewnić łączność o wysokiej przepustowości w całych Indiach, działając w paśmie Ka.
Ważnym momentem dla Indii w 2024 r. będzie bezzałogowy lot kapsuły Gaganyaan, który ma utorować drogę do misji załogowej w 2025 r. W przeciągu ok. 5 lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu, Indie planują rozpocząć budowę narodowej stacji orbitalnej o nazwie Bharatiya Antariksha Station – podano także.
Ta niewielka placówka należąca do Indii o masie ok. 20 ton będzie się składać z dwóch modułów i ma być przystosowana do pobytu astronautów na jej pokładzie do maksymalnie trzech tygodni. Budowa mini stacji ma potrwać do 2035 r.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Jak dostrzec biliony gwiazd, których właściwie nie widać?
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash