SpaceX wysłał Starlinki gotowe do bezpośredniego łączenia się ze smartfonami
Firma SpaceX Elona Muska wystrzeliła pierwszą partię satelitów Starlink, które zostały zaprojektowane do bezpośredniego łączenia się ze smartfonami.
Po uzyskaniu tymczasowej licencji eksperymentalnej umożliwiającej rozpoczęcie testowania tej możliwości w Stanach Zjednoczonych, 6 z 21 satelitów Starlink wystrzelonych zostało na rakiecie Falcon 9 z bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii i z sukcesem zostało umieszonych na orbicie.
SpaceX planuje rozpocząć w tym roku w ramach testów, najpierw umożliwienie wysyłania SMS-ów z kosmosu we współpracy z operatorami komórkowymi. Z kolei łączność głosowa i transmisja danych ma zostać wprowadzona w 2025 r. Aby to zrobić firma oczywiście potrzebuje kolejnych pozwoleń od odpowiednich organów regulacyjnych na komercyjne świadczenie takich usług.
Globalna współpraca z operatorami
Przy wstępnych testach SpaceX współpracuje z firmą T-Mobile, ale już nawiązano także współpracę z operatorami komórkowymi w Australii, Kanadzie, Chile, Japonii, Nowej Zelandii i Szwajcarii.
Według przedstawiciela SpaceX pierwszych sześć satelitów służących do bezpośredniego łączenia się ze smartfonami będzie jaśniejszych niż 15 szerokopasmowych satelitów Starlink V2 Mini, które dołączyły do obecnej misji.
Tych 15 satelitów Starlink V2 Mini biorących udział w misji zwiększy przepustowość istniejącej już konstelacji szerokopasmowego Internetu.
Projekt Starlink, skupiający się na stworzeniu sieci satelitów niskoorbitalnych, ma na celu zapewnienie dostępu do internetu na terenach, które tradycyjnie były pozbawione takiej możliwości. Czy to w odległych obszarach wiejskich, czy na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi, Starlink obiecuje przynieść szybkie połączenia Internetowe nawet tam, gdzie tradycyjna infrastruktura jest niewykonalna lub zbyt kosztowna. To ogromny postęp w zakresie bezproblemowego dostępu do sieci w ujęciu globalnym.
Źródło: space.com
Czytaj też: Kolonizacja kosmosu – wyzwania stojące przed ludzkością
Grafika tytułowa: Mariia Shalabaieva / Unsplash