Indie w „kosmicznym pędzie”. Kolejne ambitne plany!

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych poinformowała, że planuje przeprowadzić załogowy lot na Księżyc do 2040 roku i chce zbudować stację kosmiczną.

Premier Indii Narendra Modi poinformował, że jego kraj wyśle na Księżyc astronautę i ma to się stać do roku 2040. Nieco wcześniej, bo już za 12 lat ma powstać na orbicie okołoziemskiej indyjska stacja kosmiczna. W tym ostatnim przypadku Indie miały nadzieję na szybszą realizację, ale ze względu na problemy techniczne i wybuch pandemii plany te należało urealnić. To jednak nie wszystko.

Wcześniej Indie przeprowadzą w ramach misji statku Gaganyaan lot bezzałogowy na orbitę okołoziemską. Potem mają nastąpić kolejne loty Gaganyaan, a ich celem jest wysłanie ludzkiej załogi na orbitę i bezpieczne sprowadzenie jej z powrotem na Ziemię. Lot trzech astronautów na orbitę ma nastąpić w 2025 roku – czytamy na portalu.

Międzyplanetarne loty

Premier Modi nie ograniczył się jednak tylko do tematu lotów na naszego naturalnego satelitę. Wezwał bowiem naukowców, aby opracowali plan misji m.in. na orbitę Wenus oraz misję połączoną z lądowaniem na Marsie.

Indie podpisały w czerwcu porozumienia NASA w sprawie misji Artemis i będą współpracować z uczestniczącymi w projekcie krajami w zakresie eksploracji Księżyca. NASA zobowiązała się także do zapewnienia zaawansowanego szkolenia indyjskim astronautom w Johnson Space Center w Houston i wysłania ich na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2024 roku – czytamy na portalu.

Księżycowa misja

23 sierpnia misja Chandrayaan-3, co w sanskrycie oznacza „statek księżycowy” zakończyła się pełnym sukcesem. Lądownik Vikram (męstwo) wchodzący w skład misji pomyślnie osiadł w pobliżu bieguna południowego naszego satelity. Na pokładzie znajdował się łazik Pragyan (mądrość).

Warto zauważyć, że w porównaniu z innymi krajami Indie realizują swój program przy raczej stosunkowo niskim budżecie.  Jak podają media misja Chandrayaan-3 kosztowała 6,1 miliarda rupii, czyli około 75 milionów dolarów. Indyjska rakieta, która wystartowała w lipcu z portu kosmicznego Andhra Pradesh ważyła 3900 kilogramów. 

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa w projekcie ESA

Grafika tytułowa: Nicolas Thomas / Unsplash