Iceye ma kolejne środki na rozwój unikalnych satelit

Fińsko-polska firma Iceye pozyskała od inwestorów ogromne środki na dalszy rozwój swoich projektów związanych z satelitami.

Firmie udało się pozyskać 93 miliony dolarów w nowej rundzie finansowania, którą prowadził fiński państwowy fundusz Solidium Oy,w którym uczestniczyli także Move Capital Fund I, Blackwells Capital, Christo Georgiev i obecni inwestorzy. Łączna kwota, którą udało się firmie pozyskać wzrosła do 438 mln dolarów.

Iceye obsługuje konstelację małych satelitów radarowych z syntetyczną aperturą (SAR), które rejestrują obrazy w dzień i w nocy oraz w każdych warunkach pogodowych, co czyni je cennymi narzędziami do szeregu zastosowań, w tym monitorowania obszarów morskich, oceny infrastruktury i reagowania na katastrofy.

Iceye planuje wykorzystać fundusze na rozwój swojej działalności oraz rozwój nowych produktów i usług. Siedziba firmy znajduje się w Finlandii i działa w pięciu międzynarodowych lokalizacjach i zatrudnia ponad 600 pracowników.

Iceye w USA

Jak podaje portal branżowy, firma od 2021 roku zwiększa swoją obecność w USA. Do tej pory otworzyła w Irvine w Kalifornii zakład produkujący satelity, laboratorium badawczo-rozwojowe oraz centrum operacyjne misji dla statków kosmicznych licencjonowanych przez USA.

To wsparcie ze strony krajowego i międzynarodowego środowiska inwestycyjnego pokazuje zaufanie do wizji Iceye – powiedział Rafał Modrzewski, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy, cytowany na portalu.

Susan Repo, dyrektor finansowa, powiedziała, że Iceye „w ciągu ostatnich kilku lat zyskało popularność na rynku międzynarodowym. Ta runda inwestycji rozwojowych w pełni finansuje biznesplan i przygotowuje spółkę na krótkoterminową trajektorię prowadzącą do progu rentowności wolnych przepływów pieniężnych”.

Iceye ma siedzibę w Finlandii i prowadzi amerykańską spółkę zależną o nazwie Iceye US z siedzibą w Irvine w Kalifornii, gdzie projektuje i produkuje satelity. Od 2018 roku firma wystrzeliła łącznie 34 statki kosmiczne, a w 2024 roku planuje wystrzelić do 15 satelitów.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: „Rogata” kometa znowu będzie widoczna?

Grafika tytułowa: dlsd cgl / Pixabay