Monitoring oceanów. Iceye uruchamia nową satelitarną usługę radarową

Fińsko-polska spółka Iceye, która buduje i obsługuje konstelację mikrosatelitów wyposażonych w czujniki radarowe z syntetyczną aperturą (SAR), wprowadziła na rynek nowy produkt do nadzoru morskiego o nazwie Ocean Vision.

Nowa usługa ma na celu zapewnienie kompleksowego monitorowania wszystkich oceanów.

Jak zwrócił uwagę John Cartwright, wiceprezes Iceye, prawie 75 procent handlu międzynarodowego odbywa się drogą wodną, ale to środowisko stanowi poważne wyzwanie, ponieważ ogromne obszary oceanu wymagają przeszukiwania i monitorowania. Dodał, że satelity SAR wykrywają sygnatury statków wyróżniające się na ciemnym tle powierzchni oceanu i mogą sprawić, że statki będą widoczne dla czujników SAR w nocy i przy złej pogodzie.

Według portalu Spacenews usługa Ocean Vision umożliwia integrację obrazów SAR z uzupełniającymi źródłami danych, takimi jak system automatycznej identyfikacji (AIS) lub dane o częstotliwości radiowej (RF).

John Cartwright twierdzi także, że rośnie liczba przypadków wykorzystania nadzoru morskiego, w tym identyfikacji statków zaangażowanych w nielegalny handel i przemyt oraz statków prowadzących nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy.

Iceye wprowadziło już wcześniej inne usługi nadzoru morskiego we współpracy z Windward AI i operatorem satelitarnym Spire .W przeciwieństwie do poprzednich ofert, Ocean Vision posiada funkcję „wykrywania”, która łączy dane SAR z procesami uczenia maszynowego w celu dostarczenia wyspecjalizowanych warstw informacji.

Wcześniejsze działania skupiały się bardziej na użyteczności i zastosowaniu naszych danych SAR do wspierania potrzeb w zakresie nadzoru morskiego. Ocean Vision „umożliwia szybszą integrację z innymi odpowiednimi źródłami danych geoprzestrzennych i wspiera szersze wykorzystanie, zmniejszając potrzebę wewnętrznej wiedzy specjalistycznej SAR i procesów przetwarzania – czytamy na portalu Spacenews.com.

4 marca firma Iceye umieściła trzy nowe satelity SAR w ramach wspólnej misji SpaceX Transporter-10, w tym demonstrator technologii z ulepszoną anteną na pasmo X.

Iceye ma siedzibę w Finlandii i prowadzi amerykańską spółkę zależną o nazwie Iceye US z siedzibą w Irvine w Kalifornii , gdzie projektuje i produkuje satelity. Od 2018 roku firma wystrzeliła łącznie 34 statki kosmiczne, a w 2024 roku planuje wystrzelić do 15 satelitów.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Sonda CAPSTONE wspiera przyszłe misje Artemis na Księżyc

Grafika tytułowa: Silas Baisch / Unsplash