„Rogata” kometa znowu będzie widoczna?

„Diabelska Kometa” czyli kometa 12P/Pons-Brooks już za kilka dni ponownie rozbłyśnie i może być widoczna nawet gołym okiem.

Już w niedzielę, czyli 21 kwietnia kometa osiągnie peryhelium, punkt położony najbliżej Słońca. Dlatego też 12P/Pons-Brooks będzie miała najwyższą jasność, ponieważ będzie świecić w konstelacji Byka tuż po zachodzie Słońca. Może być widoczna nawet gołym okiem w ciemnych obszarach, ale lornetka lub mały teleskop powinna pomóc w jej odnalezieniu.

Z okresem orbity wynoszącym około 71 lat kometa Pons-Brooks jest uważana za kometę typu Halleya, to znaczy kometę z okresem orbity od 20 do 200 lat, często pojawiającą się tylko raz lub dwa razy w ciągu życia. Inne komety o podobnym okresie orbitalnym to 13P/Olbers, 23P/Brosen-Metcalf i najsłynniejsza ze wszystkich 1P/Halley. Ponieważ była to dwunasta kometa, dla której obliczono ostateczny okres obiegu, jest dziś skatalogowana jako 12P/Pons-Brooks – czytamy na portalu.

Kometa 12/P Pons-Brooks nie jest nowością w naszym Układzie Słonecznym. Astronomowie: Jean-Louis Pons i William Robert Brooks zauważyli ją w XIX wieku i stąd wzięła się nazwa. Co ciekawe w 2020 roku niemiecki astronom Maik Meyer wykazał, że pojawienie się komety, którą dostrzeżona „gołym okiem”, a o której wspominali Chińczycy w listopadzie 1385 roku i  ta zaobserwowana przez włoskiego astronoma w styczniu 1457 roku, były prawdopodobnie jasnymi objawieniami 12P/Pons-Brooks.  Ponadto szczególnie interesujący w latach 1883-1884 był fakt, że kometa ta w kilku przypadkach pozornie była podatna na nagłe wybuchy lub rozbłyski jasności, co przyczyniło się do uznania jej za słynną kapryśną kometę.

Silny rozbłysk i „nowe” nazwy dla komety

12P/Pons-Brooks  20 lipca ubiegłego roku nieoczekiwany wybuch jasności spowodował, że na krótko stała się około 100 razy jaśniejsza, a otoczka rozszerzającego się gazu otaczająca jej jądro (zwana komą) rozszerzyła się, przypominając dla niektórych podkowę. Inni jednak sugerowali Sokoła Millennium z Gwiezdnych Wojen, postać z kreskówki Yosemite Sam, a nawet – jak ochrzciło go wiele mediów – rogi diabła, nazywając ją także „Diabelską Kometą”. 

Dokładna przyczyna tych rozbłysków nie jest znana, chociaż Richard Miles z Brytyjskiego Towarzystwa Astronomicznego uważa, że 12P może być jedną z 10 do 20 znanych komet posiadających aktywne wulkany lodowe. Z tego powodu niektórzy nazwali 12P „ kometą kriowulkaniczną ”. 

Kometa 12P/Pons-Brooks należy do komet okresowych, których okres orbitalny wynosi mniej niż 200 lat. Tego typu komety poprzedzane są właśnie literą P.

Źródło: space.com

Czytaj też: Astrobotic i nowa suborbitalna rakieta wielokrotnego użytku

Grafika tytułowa: Gerd Altmann / Pixabay