Facebook zaszyfruje wiadomości później. Powód – bezpieczeństwo dzieci

Meta chce zadowolić wszystkich, co nie jest łatwe w przypadku firmy, z której narzędzi korzysta codziennie prawie połowa planety.

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, od dłuższego czasu planuje wprowadzenie szyfrowania wiadomości. W związku z regularną krytyką polityki prywatności serwisu funkcja miała pojawić się już w 2022 roku, jednak na przeszkodzie stanęła krytyka ze strony organizacji zajmujących się bezpieczeństwem dzieci w internecie. Zdaniem organizacji społecznych szyfrowanie stwarza zagrożenie dla najmłodszych, uniemożliwiając wgląd w wiadomości zarówno policji i innym służbom, jak i samym platformom społecznościowym i tworząc przykrywkę dla przestępców. Choć szyfrowanie działa już w należącym do Mety WhatsAppie, to wg najnowszej zapowiedzi Antigone David, globalnej dyrektor ds. bezpieczeństwa firmy, na Messengerze i w Instagramie tego rozwiązania możemy spodziewać się najwcześniej w 2023 roku. 

Czytaj też: Teraz możesz odmówić śledzenia przez aplikacje także na Androidzie

Skalę problemu bezpieczeństwa dzieci, w tym przestępstw seksualnych wymierzonych w najmłodszych, dobitnie pokazują dane. Z aplikacji należących do Mety codziennie korzysta prawie 3 miliardy użytkowników. W 2020 roku śledząca przestępstwa seksualne wobec dzieci na całym świecie organizacja US National Center for Missing and Exploited Children odnotowała 21 milionów zgłoszeń dotyczących m.in pornografii dziecięcej na najpopularniejszych platformach technologicznych, z czego ponad 20 milionów z nich dotyczyło Facebooka. W sierpniu serwis wprowadził szyfrowanie połączeń dla połączeń głosowych i video w Messendżerze, teraz jednak znów stoi przed poważnym wyzwaniem – zapewnienia użytkownikom prywatności, która – jak pokazują m.in działania Apple’a wymierzone w reklamodawców – staje się coraz ważniejsza dla użytkowników, oraz zadowolenia rządów, które nie chcą stracić możliwości kontroli naszych wiadomości.