ESA ogłosiła program cargo. Do rozdania 75 mln euro w pierwszym etapie!

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła pogram skierowany do komercyjnych firm z europejskiego sektora kosmicznego. Chodzi o opracowanie statku kosmicznego służącego do transportu ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W pierwszym etapie ESA zakłada rozdzielenie 75 milionów  euro między dwie lub trzy firmy. Natomiast kolejne nakłady finansowe będą ustalone na przyszłych spotkaniach. Zdaniem dyrektora generalnego ESA, Josefa Aschbachera, pojazd kosmiczny powinien być gotowy do lotu do 2028 r.

Część informacji na temat nowej inicjatywy zostało zwartych w broszurze ESA „Human Exploration”. Warto dodać, że dokument wskazuje na możliwość wykorzystania w przyszłości nowych statków kosmicznych do transportu astronautów do placówki orbitalnej – czytamy na portalu.

Zdaniem mediów już teraz można wyróżnić prawdopodobnego zwycięzcę tego konkursu. Na pierwszym miejscu wymienia się opracowywany przez The Exploration Company statek kosmiczny Nyx. Ma on w zamyśle transportować towary, a ostatecznie właśnie także załogi do stacji kosmicznych. Producent zakłada, że Nyx będzie w stanie wynosić do 4 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską i będzie mógł odbyć maksymalnie sześciomiesięczną misję. Zakłada się, że lot frachtowca Nyx do ISS powinien nastąpić w 2027 r.

Z drugiej strony potencjalnym beneficjentem programu może być niemiecka firma Rocket Factory Augsburg (RFA), która we wrześniu br. ogłosiła projekt kosmicznego statku zaopatrzeniowego – Argo. Zgodnie z dostępnymi informacjami, Argo będzie w stanie dostarczyć 3,4 t na niską orbitę okołoziemską, a objętość ładowni pod ciśnieniem to 13 m3 – czytamy także.

Zakłada się, że misje cargo mają mieć miejsce w latach 2027-2028. Termin nie jest przypadkowy, gdyż jak już wcześniej wspominaliśmy termin użyteczność Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powoli mija i zostanie ona zastąpiona przez całkowicie nowy obiekt.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Jest wstępna lista polskich eksperymentów na ISS

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash