Europa również chce mieć własne statki kosmiczne

W ramach inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie Commercial Cargo Transportation Initiative, niemiecka firma Rocket Factory Augsburg ogłosiła nowy projekt kosmicznego statku towarowego o nazwie Argo.

Inicjatywa ESA zakłada wsparcie dla firm komercyjnych w celu opracowania systemu, przeznaczonego do dostarczania ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a także na przyszłe komercyjne placówki orbitalne.

Zgodnie z dostępnymi informacjami, Argo będzie w stanie dostarczyć 3,4 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO), a objętość ładowni pod ciśnieniem to 13 m3. Warto podkreślić, że statek zaopatrzeniowy będzie cechował się możliwością ponownego wejścia w atmosferę Ziemi dzięki specjalnemu modułowi, który firma określiła jako „nadmuchiwany”. Argo będzie napędzany silnikiem Feniks oraz zostanie wyposażony w zaawansowany system dokowania do stacji kosmicznych – czytamy na portalu.

Niezależnie od przyszłości projektu Rocket Factory Augsburg, inicjatywa ESA – CCTI zakłada przeprowadzenie misji demonstracyjnej. Zakłada się, że frachtowiec dostarczy co najmniej 2 ton ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a także bezpiecznie powróci na Ziemię z ładunkiem co najmniej 1 tony. Zakłada się, że powinno to nastąpić przed końcem 2028 roku. Termin nie jest przypadkowy, gdyż jak już wcześniej wspominaliśmy termin użyteczność Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powoli mija i zostanie ona zastąpiona przez całkowicie nowy obiekt.

Inne projekty w Europie

W Europie jest rozwijany również frachtowiec o nazwie Nyx. Ostateczna wersja pojazdu opracowywanego przez The Exploration Company, będzie transportowała towary, a ostatecznie także załogi do stacji kosmicznych. Ponadto urządzenie będzie wykorzystywane do realizacji misji eksploracyjnych o dużym zasięgu. Firma zapewnia, że Nyx będzie w stanie wynosić do 4 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) i odbyć maksymalnie sześciomiesięczną misję – czytamy także.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Egzoplanety – zagadki dla badaczy kosmosu

Grafika tytułowa: SpaceX / Pexels