ESA ma nowy plan dotyczący satelitów Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna zgodnie z przedstawionym harmonogramem na 2024 rok między innymi w kwietniu planuje start dwóch satelitów nawigacyjnych Galileo, a kolejnych dwóch w dalszej części roku. 

ESA podała także, że astronauta Marcus Wandt przygotowuje się obecnie do swojej pierwszej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wyruszy on w swoją pierwszą misję na ISS w styczniu. Misja o nazwie Muninn potrwa do 14 dni, podczas których Marcus weźmie udział w badaniach nad mikrograwitacją i działaniach edukacyjnych. Jak podano wcześniej misja zostanie obsłużona przez firmę Axiom Space przy użyciu statku załogowej wersji statku kosmicznego z rodziny Dragon.

W lutym z ISS planuje się powrót na Ziemię astronauty Andreasa Mogensena. Do jego obowiązków na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej należało m.in. nadzorowaniu działań załogi i zapewnienie bezpieczeństwa stacji.

W kwietniu zaplanowany jest pierwszy start dwóch satelitów z programu Galileo. Zgodnie z wcześniej zawartym porozumieniem na orbitę wyniesie obiekty rakieta Falcon 9 z firmy SpaceX. Jeżeli wszystko będzie zgodne z harmonogramem, to druga misja zaplanowana jest wstępnie na lipiec/wrzesień 2024 r.   

Galileo to najprecyzyjniejszy na świecie system nawigacji satelitarnej , obsługujący ponad cztery miliardy ludzi i urządzeń na całym świecie i umożliwiający niezliczone zastosowania, takie jak transport, kolej, transport morski, usługi pomiaru czasu, rolnictwo i akcje ratownicze – czytamy na stronie ESA.

Satelity Galileo zgodnie z oczekiwaniami ESA mają pozwolić na uniezależnienie się od amerykańskiego systemu GPS, a jednocześnie staną się konkurentem dla chińskiego systemu Beidou i rosyjskiego systemu GLONASS.

Europejska Agencja Kosmiczna w projekcie Galileo występuje w roli organizacji projektującej, koordynującej i doglądającej realizacji technicznej programu oraz nadzorującej rozwój satelitów i działanie segmentu naziemnego.

Źródło: ESA, conowego.pl

Czytaj też: Sonda Psyche w drodze ku bajecznie bogatej planetoidzie

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash