Kosmiczny Teleskop Hubble’a powraca do badań 

Kosmiczny Teleskop Hubble’a w związku z problemami dotyczącymi działania żyroskopu przeszedł serię drobiazgowych testów.

NASA planuje przywrócić należący do agencji Kosmiczny Teleskop Hubble’a do działań naukowych, po serii testów mających na celu uzyskanie wglądu w działanie żyroskopu. Pod koniec listopada agencja zdecydowała się na wstrzymanie prac naukowych. 

Po przeanalizowaniu danych zespół stwierdził, że operacje naukowe można wznowić pod kontrolą trzech żyroskopów. Na podstawie wyników zaobserwowanych podczas testów zespół zdecydował się używać żyroskopów w trybie o zwiększonej precyzji. Instrumenty Hubble’a i samo obserwatorium pozostają stabilne i są w dobrym stanie – podała NASA w komunikacie.

Jak tłumaczyła wcześniej agencja NASA, teleskop automatycznie przechodził w tryb awaryjny, gdy jeden z jego trzech żyroskopów podawał błędne odczyty. Żyroskopy mierzą prędkość obrotu teleskopu i są częścią systemu określającego kierunek, w którym skierowany jest teleskop. W trybie awaryjnym operacje naukowe są więc zawieszane.

NASA ma nadzieję, że Teleskop Hubble’a będzie nadal dokonywał przełomowych odkryć współpracując z innymi obserwatoriami, takimi jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, przez całą tę dekadę, a być może także w następnej. Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wystrzelony w 1990 roku i od tego momentu obserwuje Wszechświat dostarczając naukowcom tysiące danych do dalszych analiz.

Jednym z najważniejszych osiągnięć Hubble’a było określenie wieku Wszechświata. Teleskop ten dokładnie zmierzył odległość do odległych galaktyk i określił tempo rozszerzania się wszechświata. Te obserwacje pozwoliły na oszacowanie wieku Wszechświata na około 13,8 miliarda lat. To tylko jedno z wielu odkryć, które zawdzięczamy temu kosmicznemu teleskopowi.

Źródło: NASA

Czytaj też: Naukowcy odkryli nietypowy strumień gwiazd!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash