Egipt i pramidy. Starożytni budowniczowie używali podnośnika hydraulicznego?

Kontrowersyjne nowe badanie wykazało, że starożytni Egipcjanie mogli użyć skomplikowanego systemu hydraulicznego do zbudowania pierwszej piramidy na świecie.

Piramida Dżesera to sześciopoziomowa, czworoboczna piramida schodkowa, która została zbudowana około 4700 lat temu na płaskowyżu Sakkara, stanowisku archeologicznym w północnym Egipcie. Nowe badanie zostało opublikowane w serwisie ResearchGate 24 lipca tego roku, ale nie zostały jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie. Badania były przeprowadzone przez dr Xaviera Landreau wraz z zespołem z CEA Paleotechnic Institute.

Nil okazuje się niezbędny

Ponieważ piramida znajduje się w pobliżu dawno zaginionej odnogi rzeki Nil, badacze wysuwają hipotezę, że starożytni Egipcjanie wykorzystali źródło wody do zbudowania 62 metrowej piramidy, projektując „nowoczesny system hydrauliczny” składający się z tamy, zakładu uzdatniania wody i hydraulicznej windy towarowej, z których wszystkie były zasilane przez rzekę. Według naukowców z CEA Paleotechnic Institute, tajemnicza obudowa Gisr el-Mudir w pobliżu piramidy działała jako struktura, która przechwytywała osad i wodę.

To przełomowe odkrycie. Nasze badania mogą całkowicie zmienić status quo (sposobu budowy piramidy). Przed tym badaniem nie było prawdziwego konsensusu co do tego, do czego służyły te struktury, a jednym z możliwych wyjaśnień było to, że były używane do celów pogrzebowych. Wiemy, że jest to już przedmiotem debaty – powiedział dr Xavier Landreau dyrektor generalny Paleotechnic.

Aby system napędzany wodą działał, woda musiałaby płynąć z Nilu do tamy, która miałaby długość 2 kilometrów i ściany o szerokości 15 metrów osadzone między bokami dwóch dolin na zachód od piramidy. Tama odfiltrowywałaby wszelkie osady, zanim woda popłynęłaby w dół rzeki do oczyszczalni znanej jako „Głęboki Rów”, która miałaby 400 metrów długości, 27 metrów głębokości i była wycięta w istniejącej skale. W obiekcie znajdowałoby się kilka basenów, w których osad lub cząstki osiadałyby na dnie, aby zapobiec zatykaniu się systemu.

Specjalna winda unosiła kamienie

Stamtąd seria podziemnych kanałów miałaby przepuścić wodę na głębokość 28 metrów pod piramidą do napędzanej wodą windy. Siła wody zbierającej się w centralnej studni miałaby być wykorzystywana do „unoszenia” kamieni w górę i w dół szybu, dostarczając ciężkie materiały budowlane pracownikom.

Windy miałyby odegrać kluczową rolę, pozwalając wodzie napełnić główny szyb. To naprawdę gigantyczny obiekt, który pokazuje, że woda była paliwem użytym do budowy piramidy. Winda miałaby cykle napełniania i opróżniania, które pozwalałyby kamieniom dostać się na poziom konstrukcyjny w sposób przypominający wulkan – powiedział Landreau.

Landreau stwierdził, że nie byłby to pierwszy raz, kiedy starożytni Egipcjanie wykorzystali wodę do transportu materiałów; często wykorzystywali Nil do transportu materiałów budowlanych.

Nie wszyscy jednak są przekonani, że Egipcjanie wykorzystali do budowy piramidy system hydrauliczny.

Źródło: livescence.com

Czytaj też: Archeolodzy odkryli oszałamiające starożytne egipskie artefakty

Grafika tytułowa: Youssef Ragab / Unsplash