Egipska mumia „Kobiety Krzyczącej” i nowe odkrycia

Najnowsze badania wykonane przy pomocy m.in. tomografii komputerowej wskazują, że mumia była bardzo dobrze zachowana dzięki drogiemu materiałowi do balsamowania i niezwykłej technice mumifikacji.

Pewna starożytna Egipcjanka zmarła w tak wielkim bólu, że jej mięśnie momentalnie się zesztywniały, zamrażając jej ostatni krzyk na 3500 lat. Stąd jej nazwa „Kobieta Krzyczącą”.

Naukowcy odkryli, że kobietę zabalsamowano drogimi, importowanymi substancjami i że wszystkie jej organy znajdowały się wewnątrz ciała, co wskazuje na unikalną metodę konserwacji. Swoje odkrycia i wyniki badań opublikowali w czasopiśmie „Frontiers in Medicine”.

Współautorka badania Sahar Saleem, radiolog mumii w Kasr Al Ainy Hospital na Uniwersytecie Kairskim podkreśliła, że mummifikacja w starożytnym Egipcie wciąż jest pełna tajemnic. Nienaruszone organy są zazwyczaj oznaką słabej lub niedbałej mumifikacji, ale Krzycząca Kobieta była zadziwiająco dobrze zachowana.

Było to dla mnie zaskoczeniem, ponieważ klasyczna metoda mumifikacji w Nowym Państwie (około 1550–1070 p.n.e.) obejmowała usunięcie wszystkich organów z wyjątkiem serca – powiedział Saleem.

Archeolodzy odkryli mumię „Kobiety Krzyczącej”, nazwaną tak na cześć jej szeroko otwartej buzi, w Deir el-Bahari, niedaleko Luksoru w Egipcie, w 1935 roku podczas wykopalisk w grobowcu Senenmuta, wybitnego architekta i urzędnika rządowego.

Importowany balsam i tajemnica otwartych ust

Saleem i współautorka badań Samia El-Merghani z egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności odkryli za pomocą spektroskopii w podczerwieni ślady żywicy jałowca i kadzidła, które były luksusowymi produktami prawdopodobnie importowanymi do Egiptu ze wschodniej części Morza Śródziemnego i Afryki Wschodniej lub południowej Arabii. Żywica i kadzidło zapobiegły rozkładowi ciała spowodowanemu przez bakterie i owady.

Badaczki zwracaja uwagę, że najczęściej balsamiści dla zachowania zamknietych ust zmarłego owijali żuchwę wokół czaszki. Ale ten przypadek był inny, gdyż rozwarte usta były wynikiem bolesnej śmierci.

Wyraz twarzy mumii krzyczącej w tym badaniu można odczytać jako spazm trupi, co sugeruje, że kobieta umierała krzycząc z bólu – powiedziała Saleem.

Skurcz trupi występuje, gdy mięśnie kurczą się na chwilę przed śmiercią, powodując ich usztywnienie. Ten stan może wystąpić w takich przypadkach, jak śmierć w wyniku napaści, samobójstwa lub utonięcia.

Na podstawie tomografii komputerowej udało się także ustalić, że kobieta zmarła w wieku około 48 lat i miała ok. 1,5 metra wzrostu. Saleem i jej zespół mają nadzieję, że postęp naukowy pozwoli im uzyskać więcej informacji na temat mumii.

Krzyczącą Kobietę można oglądać w Muzeum Egipskim w Kairze. Z kolei jej trumnę i pierścienie można oglądać w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Źródło: livescence.com

Czytaj też: W Turcji odkryto unikalną starożytną glinialną tabliczkę

Grafika tytułowa: Narciso Arellano / Unsplash