W Turcji odkryto unikalną starożytną glinianą tabliczkę

Archeolodzy w Turcji odkryli i odczytali glinianą tabliczkę sprzed 3500 lat i odkryli, że znajduje się na niej lista zakupów dużej ilości mebli.

Pierwsze linijki nowo odkrytej tabliczki, datowanej na XV wiek p.n.e., opisują duży zakup drewnianych stołów, krzeseł i stołków. Chociaż nie jest jasne, kto napisał tabliczkę i kto dokonał transakcji.

Ta tabliczka jest przydatna do zrozumienia struktury gospodarczej i systemu państwowego późnej epoki brązu – powiedział Mehmet Ersoy, minister kultury i turystyki Turcji w komunikacie.

Lista mebli zawiera akadyjskie pismo klinowe, logo-sylabiczne pismo powszechne w starożytnym Bliskim Wschodzie. Obecnie uważany za wymarły, akadyjski jest jednym z najwcześniejszych znanych języków semickich, mówionym i pisanym od trzeciego tysiąclecia p.n.e. do pierwszego wieku n.e. Język jest spokrewniony z arabskim i hebrajskim i był używany na rozległym obszarze geograficznym rozciągającym się od Iranu do Egiptu i od południowego Iraku do centralnej Turcji.

Trzęsięnie ziemi a odkrycie tabliczki

Odkryta tabliczka ma wymiary 4 na 1,6 centymetra i waży około 28 gramów. Znaleziono ją podczas prac renowacyjnych po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Stare Miasto w Alalakh w dzielnicy Reyhanlı w departamencie Hatay.

Alalakh, obecnie stanowisko archeologiczne znane jako Tell Atchana, znajduje się w pobliżu dzisiejszej Antakyi w południowej Turcji. W drugim tysiącleciu p.n.e. Alalakh było stolicą Królestwa Mukisz i największą osadą w regionie.

Jak podaje portal, zespół prowadzący wykopaliska w Turcji współpracuje z asyriologiem z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Jacobem Lauingerem, i jego doktorantką Zeynep Türker, aby dowiedzieć się więcej o samej tabliczce.

Źródło: livescence.com

Czytaj też: Na polu w Czechach znaleziono 3600-letni skarb!

Grafika tytułowa: Trnava University / Unsplash