Statek towarowy Cygnus w drodze na ISS „złapał” usterkę

Rakieta Falcon 9 wystrzeliła statek transportowy Northrop Grumman Cygnus w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w weekend. Jednak po starcie wystąpiły problemy, które opóźniły manewry niezbędne do dotarcia na stację.

Falcon 9 wystartował z kompleksu startowego Space Launch Complex 40 w Cape Canaveral na Florydzie. Start przebiegł zgodnie z planem, a statek kosmiczny Cygnus oddzielił się od górnego stopnia Falcona na niskiej orbicie okołoziemskiej prawie 15 minut po starcie. Po oddzieleniu się statku kosmicznego przez kilka godzin nie było żadnych aktualizacji od NASA ani Northrop Grumman. Jednak komunikacja między astronautami ISS a kontrolą misji wskazywała, że statek kosmiczny nie wykonał początkowych odpaleń, aby podnieść swoją orbitę i umożliwić przybycie na stację wczesnym rankiem 6 sierpnia.

W oświadczeniu NASA stwierdziła, że statek kosmiczny nie wykonał manewru zwanego spalaniem na docelowej wysokości, lub TB1, 42 minuty po starcie „z powodu późnego wejścia w sekwencję spalania”. Spalanie zostało przełożone na 50 minut później, ale również nie odbyło się z powodu „nieco niskiego początkowego stanu ciśnienia” w silniku.

Cygnus zadokuje 6 sierpnia?

Inżynierowie Northrop Grumman pracują nad nowym planem spalania i trajektorii i według NASA nowy plan powinien umożliwić Cygnusowi dotarcie do miejsca przechwycenia przez ramię robotyczne stacji o godzinie 3:10 czasu wschodniego 6 sierpnia.

Cygnus przewozi 3857 kilogramów ładunku, w tym 1021 kilogramów zaopatrzenia dla załogi. Ładunki naukowe obecne na statku obejmują m.in. eksperymenty badające, jak loty kosmiczne wpływają na DNA w mikroskopijnych organizmach, a także badanie komórek macierzystych, które mogłyby być wykorzystane do leczenia chorób krwi.

Zaopatrzenie załogi obejmuje kilka przedmiotów dla astronautów Butcha Wilmore’a i Suni Williams, którzy są już na stacji prawie dwa miesiące w ramach misji testowej lotu załogi CST-100 Starliner.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Sławosz Uznański poleci na ISS w ramach misji Ax-4

Grafika tytułowa: Norbert Kowalczyk / Unsplash