Drugi lot polskiej rakiety Perun. Start ponownie z Ustki

Gdyńska spółka SpaceForest planuje przeprowadzenie kolejny próbny lotu swojej suborbitalnej rakiety Perun. Trwają ostatnie prace przygotowawcze.

Jak podała spółka okno startowe dla Peruna otwiera się na początku przyszłego tygodnia. Podobnie jak podczas pierwszej próby w czerwcu również i tym razem rakieta zostanie wystrzelona z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

SpaceForest zakładał, że podczas czerwcowej próby rakieta osiągnie pułap 50 km nad powierzchnią Ziemi. Tymczasem na wysokości 22 km nad powierzchnią zespół zdecydował się przetestować procedurę przerywania misji. Według spółki wszystko zadziałało poprawnie, wysunęły się odpowiednie spadochrony a później podjęto udaną próbę podjęcia z morza zbiornika oraz całą część ładunkową.

Firma podkreśliła, że wysokość, na jaką wzbiła się rakieta, była drugorzędna. Kluczowe było także odzyskanie elementów rakiety z niezbędnymi danymi i elektroniką. Warto także zaznaczyć, że celem tejże próby było osiągnąć taką wysokość, po której można przetestować wejście w atmosferę i nadchodząca misja testowa również będzie mieć taki cel, gdyż przypomnijmy, że opracowywany system ma być w pełni wielokrotnego użytku, umożliwiającym przeprowadzenie co najmniej 5 lotów z wykorzystaniem pojedynczego egzemplarza – czytamy na portalu.

Jak podaje spółka rakieta mierzy 11 metrów długości i uniesie do 50 kg ładunku na wysokość maksymalnie 150 km. Rakieta suborbitalna Perun konstruowana jest z myślą o stworzeniu opłacalnej platformy do badań w środowisku mikrograwitacyjnym.

Źródło: Space24.pl

Czytaj też: Próbny lot polskiej rakiety w kosmos. SpaceX zyskuje konkurenta nad Wisłą?

Grafika tytułowa: SpaceForest