Tissot PRX Digital – retro zegarek nie tylko dla fanów Stranger Things

Oto następca automatycznego modelu PRX w odsłonie elektronicznej. Jest dokładniejszy, lżejszy i tańszy.

Tissot PRX to legendarny model zaprojektowany w roku 1978 w pracowni marki Tissot, a którego powrót świętowaliśmy w 2021 roku. Był to zegarek mechaniczny, który wyróżniał się sugestywną i smukłą konstrukcją i odważnym designem jak na lata siedemdziesiąte. Dziś powraca w wersji elektronicznej jako zegarek kwarcowy, który łączy w sobie kultowy projekt PRX z 1978 roku z Tissot Digital Quartz. Łączący estetykę retro ze współczesnym akcentem, jest czasomierzem zarówno dla młodszego odbiorcy, ceniącego sobie styl vintage, jak i dla miłośnika klasyki.

Powrót do przeszłości

Kolekcja Tissot PRX Digital symbolizuje podróż w czasie i jest to hołd złożony przeszłości i ukłon w stronę przyszłości. Nowa odsłona modelu Tissot PRX jest dostępna w dwóch rozmiarach: 35mm i 40mm oraz w trzech wersjach kolorystycznych: złotym i srebrnym z tarczą czarną i lustrzaną. Zegarek oferuje dwie strefy czasowe, datownik, chronograf, stoper, budzik oraz jasne podświetlenie tarczy. Jako że zegarki Tissot słyną z wysokiej jakości wykonania oraz wytrzymałości, to PRX Digital także otrzymał wysoką klasę wodoszczelności do głębokości 100 metrów, czyli wytrzymujący ciśnienie 10 barów. To tyle w telegraficznym skrócie…

Przeczytaj też: Tissot T-Touch Connect Solar – fuzja przyszłości

Koperta

Sercem Tissot PRX Digital jest koperta wykonana ze stali szlachetnej. Osadzona na satynowej bransolecie ze stali szlachetnej, waży 134g i ma wymiary 10,9×39,50x40mm. Kształt koperty jest beczkowaty, a rozstaw uszu koperty wynosi 12mm. Na tarczy znajduje się srebrne lustro, które zostało pokryte  odpornym na zarysowania szkłem szafirowym. Zegarek jest świetnie wykonany, a sam projekt okienka z godziną mocno nawiązuje do zegarków elektronicznych z lat 70 i 80. Okienko jest na tyle duże, że mieści głównie godzinę, natomiast pozostałe dane, takie jak np. dzień tygodnia wyświetla w postaci mikro literek, tuż pod godziną.

Funkcje

Na kopercie znajdziemy trzy przyciski, które pozwalają nam wejść w ustawienia zegarka, budziki, stoper czy inne funkcje. Mimo, iż Tissot PRX Digital ma premierę w roku 2023 to opcje, które w nim znajdziemy są rodem z 78 roku. Przyciski po wciśnięciu wydają dość głośny dźwięk, który w tamtych latach miały wszystkie zegarki elektroniczne, co jest kolejnym nawiązaniem do kultowej serii. Przycisk z lewej strony pozwala nam nawigować wśród takich funkcji jak: godzina, data, druga strefa czasowa, stoper z drugim czasem, timer i budzik. Tissot PRX Digital ma także „skróty klawiszowe”, które ułatwiają jego użytkowanie. I tak przytrzymanie prawego górnego przycisku wyświetli nam datę na 5 sek. a następnie powróci do wyświetlania czasu. Żeby zmienić lub poprawić godzinę wystarczy przytrzymać ten sam przycisk 3 sek. i wówczas będziemy mogli skorygować minuty. Przytrzymanie dłużej lewego przycisku podświetla nam czas na tarczy, jasnym, niebieskim światłem.  

Mechanizm

W zegarku Tissot PRX Digital zastosowano mechanizm kwarcowy, jest to zaawansowany mechanizm, który wpływa na precyzyjność i dokładność pomiaru czasu. Chociaż zegarki mechaniczne mają znacznie dłuższą historię, to wynalezione w 1927 roku zegary kwarcowe podbiły świat. Kluczem jest kryształ kwarcu, który może być nazwany piezoelektrykiem, czyli takim, na którego powierzchni pojawiają się ładunki elektryczne pod wpływem naprężeń mechanicznych. Drgający kwarc staje się tym samym rezonatorem wytwarzającym sygnał o precyzyjnie ustalonej częstotliwości. W wielkim skrócie, mechanizm kwarcowy w zegarku zapewnia więc ogromną precyzyjność pomiaru. Zegarek napędzany jest baterią typu CR 2025.

Bransoleta

Bransoleta Tissot PRX Digital została wykonana ze stali szlachetnej z sygnowanym automatycznym zapięciem motylkowym. System ten zapewnia szybką i łatwą wymianę paska. Jej wykonanie, podobnie jak koperty jest na najwyższym poziomie i są to dwa elementy, które są identyczne z modelami z dawnych lat.

Przeczytaj też: Garmin Fenix 7 Solar – high-endowy smartwatch dla aktywnych

Podsumowanie…

Seria zegarków Tissot PRX zapewnia nowemu pokoleniu bardziej wyrafinowane podejście do w pełni cyfrowego noszenia, dokładnie oddając ducha high-tech z końca lat 70. w sprawdzonym, ulubionym przez fanów marki opakowaniu. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat seria PRX w odsłonie mechanicznej zdobyła sobie wielu zwolenników, natomiast teraz nadszedł czas na młodsze pokolenie, które często i chętnie wraca do pięknych przedmiotów z poprzednich epok w stylu vintage.

Cena: 1550 zł