Czy ptaki mogą rozmnażać się w warunkach kosmicznych?

Zespół japońskich naukowców postanowił to sprawdzić i podczas sierpniowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną przeprowadził odpowiedni eksperyment.

Naukowcy podkreślają, że eksperyment nie jest jeszcze kompletny, ale już wstępne wyniki dostarczają pewnych istotnych wskazówek. Astronauci z Japonii w sierpniu przetransportowali na Międzynarodową Stację Kosmiczną jaja kur.

Umieścili je w specjalnym urządzeniu, które miało umożliwić ich rozwinięcie w bezgrawitacyjnym środowisku. Po przybyciu na stację, astronauci rozmrozili jaja, a potem obserwowali rozwój zarodków przez kolejne kilka dni. Naukowcy byli zaskoczeni pozytywnymi wynikami – czytamy na portalu.

W trakcie badań naukowcy nie tylko nie wykryli uszkodzeń DNA spowodowanych promieniowaniem kosmicznym, ale także fakt, iż zarodki rozwijały się w sposób zbliżony do tych przechowywanych na Ziemi. Z elementów jednokomórkowych, komórki zróżnicowały się na dwie grupy. To z kolei sugeruje, że rozwój embrionów był prawidłowy.

Wstępne wyniki badań japońskich astronautów należy uznać za bardzo optymistyczne, ponieważ wcześniejsze eksperymenty na innych gatunkach sugerowały, że mikrograwitacja może negatywnie wpływać na rozwój embrionalny. Jednak ostatnie badanie sugeruje, że ptaki mogą przystosować się do kosmicznych warunków.

Dalsze badania będą konieczne, aby ocenić, czy jaja kur wysłane w kosmosie i sprowadzone na Ziemię mogą być pomyślnie wyklute przez kury. Jeśli taka reprodukcja okazałaby się możliwa, otworzyłoby to drzwi do rozmnażania innych gatunków zwierząt w kosmicznych warunkach – podsumowano w materiale.

Źródło: kosmiczne.info

Czytaj też: Drugi lot testowy Starshipa – SpaceX podał datę!

Grafika tytułowa: Vincent van Zalinge / Unsplash