Jak wytworzyć tlen na Marsie? Pomoże sztuczna inteligencja!
Naukowcy z Chin opracowali metodę otrzymywania tlenu z wody przy wsparciu robota AI-chemist. Może to przyspieszyć kolonizację Marsa.
Jeżeli kolonizacja Marsa ma się powieść potrzebna jest technologia, która pomogłaby wytwarzać tlen najlepiej przy wykorzystaniu na planecie obecnej tam wody. Chińscy naukowcy z dwóch krajowych uczelni opracowali metodę tworzenia tlenu w oparciu o meteoryty z Marsa – katalizatora, który pozwoli właśnie na otrzymywanie tlenu z wody. Pomogła w tym sztuczna inteligencja. Wyniki badań opublikowano w „Nature Synthesis”.
Można tego dokonać z pomocą energii z baterii słonecznych na drodze reakcji wydzielania tlenu w obecności odpowiednich katalizatorów (OER). Kluczowym problemem było jednak opracowanie technologii wytwarzania tych katalizatorów na miejscu, na Marsie, w oparciu o dostępne tam materiały. Transportowanie tych materiałów i samych katalizatorów z Ziemi byłoby zbyt kosztowne – czytamy na portalu.
W tym celu uczeni posłużyli się robotem AI-chemist, który potrafi z pomocą laserowego spektrometru LIBS określić skład marsjańskiej skały i poddać jej próbki działaniu roztworu dodatkowych substancji chemicznych. Po odwirowaniu, otrzymane próbki katalizatorów mogą być poddane testom.
Kluczowe znacznie ma jednak algorytm sztucznej inteligencji, który na podstawie wyników tych testów, z wykorzystaniem metod chemii kwantowej i dynamiki molekularnej może przewidzieć, jaka kombinacja składników pozwoli otrzymać katalizatory o optymalnym działaniu – czytamy także.
Naukowcy z Chin zwracają uwagę, że w ciągu dwóch miesięcy AI-chemist wykonał optymalizację możliwych katalizatorów w stopniu, który przy pracy człowieka wymagałby około 2000 lat. I co ciekawe, w oparciu o pięć typów marsjańskich meteorytów, zaproponował katalizator o najlepszych właściwościach.
Według naukowców katalizator ten był w stanie przez blisko tydzień, w temperaturze -37 stopni Celsjusza stabilnie wytwarzać tlen bez oznak zużycia. Ich zdaniem w oparciu o ten materiał będzie można zbudować na Marsie fabrykę, która w ciągu 15 godzin naświetlenia światłem słonecznym, byłaby w stanie zapewnić człowiekowi odpowiednią do przetrwania ilość tlenu.
Mars to surowa i niegościnna planeta. Temperatury spadają tam do -90 stopni Celsjusza, a atmosfera jest tak cienka, że nie chroni przed promieniowaniem kosmicznym. Ponadto, brak tlenu i obecność toksycznych substancji w atmosferze sprawiają, że Mars jest nieprzyjaznym miejscem dla życia takiego, jakie znamy.
Źródło: rmf24.pl
Grafika tytułowa: Mohamed Nohassi / Unsplash