Drugi lot testowy Starshipa – SpaceX podał datę!

SpaceX już od wielu tygodni informował, że jego największa rakieta jest gotowa do startu. Elon Musk postanowił podać konkretną datę, choć regulator jeszcze nie wydał ostatecznej decyzji.

SpaceX poinformował, że drugi lot testowy rakiety Starship nastąpi 17 listopada. Data nie jest jeszcze pewna, bo odpowiednie instytucje nie wydały ostatecznej zgody, ale być może Elon Musk jest przekonany, że niebawem ją otrzyma. Jak poinformowano w nowym teście zaprezentowany zostanie m.in. nowy system separacji modułów oraz system sterowania wektorem ciągu dla silników Super Heavy Raptor.

SpaceX wspomina również o chłodzonym wodą stalowym deflektorze płomienia oraz kilku innych ulepszeniach, dzięki którym zwiększy się prawdopodobieństwo powodzenia tego i przyszłych lotów. Firma Elona Muska ma być teraz lepiej przygotowana do startów Starshipa niż w kwietniu, gdy w czasie pierwszego testu statek eksplodował w powietrzu. Nie powiodła się wtedy próba oddzielenia maszyny od rakiety Super Heavy – czytamy na portalu.

Start rakiety ma być transmitowany na żywo, m.in. na platformie X (Twitter).

Pod koniec października Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych oraz podległa mu Straż Wybrzeża USA wydały komunikat do marynarzy pływających na statkach w pobliżu Zatoki Meksykańskiej o możliwym przeprowadzeniu startu systemu nośnego. Dla wielu ekspertów oznacza to, że niebawem nastąpi start ogromnej rakiety.  

SpaceX poinformował wcześniej, że system nośny z sukcesem przeszedł test WDR (Wet Dress Rehearsal), który zakładał, m. in. zatankowanie zbiorników olbrzymią ilością paliwa. Była to symulacja działań przed samym startem, mająca na celu sprawdzenie szczelności systemu. Wydano również komunikat, że rakieta jest gotowa do drugiej próby.  

Starship jest ulokowany na platformie startowej w Starbase w Boca Chica w Teksasie. Docelowo to Starship ma zabrać astronautów na Księżyc w 2025 roku. Pojazd może zabrać na pokład 100 ton ładunku lub 100 osób.

Źródło: komputerswiat.pl

Czytaj też: NASA – od gwiezdnych marzeń do kosmicznych podbojów

Grafika tytułowa: Ocean Camera Space Corp. / Pexels