Chiny rozpoczną misję pobrania próbek z asteroidy

Bian Zhigang, zastępca szefa Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej poinformował, żę Chiny rozpoczną w przyszłym roku misję Tianwen-2 w celu pobrania próbek z asteroidy bliskiej Ziemi.

Misja w pierwszej kolejności skupi się na pobraniu próbek z bliskiej Ziemi asteroidy Kamoʻoalewa (2016 HO3). Po dostarczeniu próbek na Ziemię, statek kosmiczny wykorzysta naszą planetę do manewru grawitacyjnego i ustawi się na kursie do komety 311P/PANSTARRS.

Kamoʻoalewa jest quasi-satelitą Ziemi i ma około 40-100 metrów średnicy. Według naukowców to małe ciało może być fragmentem Księżyca, wyrzuconym w przestrzeń kosmiczną w wyniku zderzenia w przeszłości. Misja ma na celu przeprowadzenie obserwacji z bliskiej odległości, pobieranie próbek i analizę powierzchni dwóch ciał niebieskich. Celem jest uzyskanie pierwotnych informacji na temat powstawania i ewolucji Układu Słonecznego, a nawet pochodzenia życia na Ziemi.

Aby pobrać próbki z Kamoʻoalewa, statek kosmiczny Tianwen-2 wykorzysta zarówno technikę touch-and-go, jak i anchor-and-attach, zapewniając redundancję misji i weryfikację technologii pobierania próbek. Misje OSIRIS-REx NASA i Hayabusa2 JAXA wykorzystały podejście touch-and-go, podczas gdy anchor-and-attach nie zostało jeszcze przetestowane – podał portal.

Chociaż dokładny harmonogram startu nie został podany, poprzednie wskazówki sugerują start na rakiecie Long March 3B w maju 2025 roku. Oczekuje się, że faza próbna potrwa około 2,5 roku. Przybycie do 311P/PANSTARRS spodziewane jest w połowie lat 2030-tych.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Naukowcy wykryli setki niezwykle potężnych eksplozji kosmicznych!

Grafika tytułowa: Peter Schmidt / Pixabay