Najstarsze stanowisko archeologiczne na świecie. To nie Giza ani Stonehenge!
Są dwa miejsca na świecie, które uważa się za głównych kandydatów na najstarsze stanowiska archeologiczne na świecie. Jedno z nich znajduje się w Kenii a drugie w Etiopii.
Zdaniem Yonatana Sahle’a, starszego wykładowcy archeologii na Uniwersytecie w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki, pytanie o najstarsze stanowisko archeologiczne na świecie podzielił ostatnio społeczność archeologów.
Pierwsze stanowisko, zwane Lomekwi 3, zawiera kości hominidów, a także kamienne artefakty i znajduje się na niskim wzgórzu w West Turkana w Kenii. W badaniu opublikowanym w 2015 r. w czasopiśmie Nature naukowcy poinformowali, że datując osad, w którym znaleziono artefakty, oszacowali wiek stanowiska na około 3,3 miliona lat – czytamy na portalu.
Znaleziska „oznaczają nowy początek znanych zapisów archeologicznych”, napisał zespół naukowców w artykule. Narzędzia zostały prawdopodobnie stworzone przez Australopithecus afarensis, hominida (przodków człowieka i ich krewnych), który w tamtym czasie dobrze prosperował w tym regionie.
Lomekwi 3 jest najstarszym znanym stanowiskiem archeologicznym na świecie – powiedział Live Science Jason Lewis, zastępca dyrektora Turkana Basin Institute i współautor artykułu.
Badania w Lomekwi 3 zostały opublikowane stosunkowo niedawno, podczas gdy badania w Gona były publikowane przez kilka dekad i przetrwały akademicką krytykę. Narzędzia kamienne w Gona mogły zostać wykonane przez Australopithecus garhi, przodka człowieka, który żył we wschodniej Afryce około 2,5 miliona lat temu. Skamieniałości gatunku znaleziono w pobliżu narzędzi kamiennych i mógł on być jednym z pierwszych przodków człowieka, który wytwarzał wyrafinowane narzędzia kamienne, zauważa z kolei strona internetowa projektu Human Origins Smithsonian.
Kolejny kandydat?
Zdaniem Davida Brauna, profesora antropologii na George Washington University, jeśli przyszłe badania terenowe nie rozwieją wątpliwości co do datowania Lomekwi 3, to drugim wyborem najstarszego stanowiska archeologicznego będzie Ledi-Geraru w Afar w Etiopii, którego wiek szacuje się na około 2,8 miliona lat.
W Ledi-Geraru naukowcy znaleźli częściową żuchwę hominida z zębami, a jej wiek ustalili na podstawie wieku otaczającego osadu. Wyniki tych badań opublikowano w czasopiśmie Science w 2015 r.
Yonatan Sahle wyraził jednak wątpliwości co do datowania tego stanowiska, twierdząc, że może być ono znacznie młodsze niż 2,8 miliona lat i że Gona jest stanowiskiem, na które istnieją najlepsze, jednoznaczne dowody.
Niezależnie od tego, które z tych stanowisk archeologicznych jest najstarsze, wszystkie one sprawiają, że piramidy w Gizie (mające około 4500 lat) i Stonehenge (mające około 5000 lat) są w porównaniu z nimi stosunkowo młode.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: W zamku w Turcji odkryto artefakty bojowe sprzed 2 700 lat!
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E