W zamku w Turcji odkryto artefakty bojowe sprzed 2 700 lat!

Tarcze i hełm, które znalezione w kompleksie świątynnym były prawdopodobnie ofiarami, które starożytne królestwo złożyło swojemu głównemu bogu.

Podczas wykopalisk w starożytnym zamku w Turcji, archeolodzy odkryli kilka artefaktów związanych z walką: trzy tarcze z brązu i hełm z brązu datowane na 2700 lat, kiedy kwitło tam potężne królestwo znane z obróbki metalu.

Zespół znalazł zbroję w kompleksie świątynnym w zamku Ayanis, fortecy w pobliżu jeziora Van we wschodniej Turcji, zbudowanej przez królestwo Urartu (znane również jako królestwo Van), które rozkwitło między IX a VI wiekiem p.n.e. Królestwo było znane ze swojej potęgi militarnej, a także sztuki, zwłaszcza metaloplastyki. Odkrycie tarcz i hełmu zostało ogłoszone przez Mehmeta Ersoya, tureckiego ministra kultury i turystyki.

Ofirary dla Haldi

Według Mehmeta Ersoya kompleks świątynny był poświęcony Haldi, głównemu bogu Urartu, a więc artefakty wojenne byłyby ofiarami dla Haldi.

Naukowcy uważają, że ro odkrycie dla takiego miejsca jakim jest Ayanis nie jest czymś niezwykłym.

Ten zamek okazuje się być najbogatszym urartyjskim stanowiskiem w Turcji z wielu powodów, z których nie najmniej ważnym jest ilość brązów związanych ze świątynią. Podobne tarcze i hełmy zostały znalezione w Ayanis w przeszłości, w tym znacznie bardziej wyszukane w 1997 roku z głową lwa – powiedział Paul Zimansky, profesor historii na Uniwersytecie Stony Brook.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Archeolodzy znaleźli niezwykle rzadki rzymski artefakt w Polsce

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E