Tajny chiński samolot kosmiczny powrócił na Ziemię
Chiński eksperymentalny samolot kosmiczny wielokrotnego użytku powrócił na Ziemię po 267 dniach na orbicie, kończąc swoją trzecią misję orbitalną.
Państwowe media Xinhua opublikowały krótką informację potwierdzającą jedynie powrót statku kosmicznego na Ziemię. Informacja nie zawierał żadnych zdjęć ani szczegółów dotyczących misji i miejsca lądowania.
Sukces eksperymentu pokazuje rosnącą dojrzałość chińskich technologii wielokrotnego użytku statków kosmicznych, co utoruje drogę wygodniejszym i tańszym metodom podróży w obie strony w celu pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej w przyszłości – podano w oficjalnym komunikacie.
Chiny wystrzeliły statek kosmiczny z kosmodromu Jiuquan rakietą Long March 2F po raz trzeci 14 grudnia. Wydarzenie to miało miejsce dwa tygodnie przed startem amerykańskiego samolotu kosmicznego X-37B rakietą Falcon Heavy na nieujawnioną orbitę. Chiński samolot kosmiczny jest uważany za analogiczny do X-37B.
Eksperymenty w kosmosie
Wszystkie misje obejmowały wypuszczenie małego satelity lub obiektu na orbitę. Podczas drugiej i trzeciej misji główny statek kosmiczny wydawał się przeprowadzać operacje rendez-vous i proximity (RPO) z obiektem, który wypuścił. Podczas trzeciego lotu RPO przeprowadzono w czerwcu. Takie działania mogą być przydatne do odzyskiwania, naprawy i konserwacji zaprzyjaźnionych satelitów lub potencjalnie groźnych działań przeciwko statkowi kosmicznemu przeciwnika.
Rozwój systemu wpisuje się w szerszy trend Chin, które dążą do zwiększenia dostępu do przestrzeni kosmicznej i opracowywania rozwiązań wielokrotnego użytku dla lotów kosmicznych. Czas między lądowaniem a kolejnym startem pojazdu może dać pewien wgląd w postęp w zakresie ponownego wykorzystania.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Sonda BepiColombo i Merkury. Nowe zdjęcia zachwycają naukowców!
Grafika tytułowa: Alejandro Luengo / Unsplash