Boeing i Siły Kosmiczne USA. W tle satelity i ogromne pieniądze

Boeing zamierza skoncentrować się przede wszystkim na dwóch nadchodzących wielomiliardowych programach łączności satelitarnej od Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

Przewiduje się, że w tym roku Siły Kosmiczne USA rozpoczną przetargi na wysoce wyspecjalizowane, odporne na zakłócenia systemy satelitarne, które wojsko uważa za „niezawodne”. To oznacza, że ​muszą one zapewniać bezpieczną komunikację nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Zdaniem Michelle Parker, wiceprezes ds. systemów misji kosmicznych w Boeing Defence, Space & Security, jej firma jest w stanie konkurować o zamówienia na satelity Sił Kosmicznych, dostosowując technologię komercyjną do celów wojskowych.

Nadchodzące programy

Pierwszym programem, którym jest zainteresowany Boeing to Protected Taktyczny Satcom, w skrócie PTS. Jest to przyszła konstelacja szyfrowanych satelitów komunikacyjnych. Drugi program to Evolved Strategic Satcom, znany również jako ESS. Jego celem jest rozwój sieci satelitów odpornych na ataki nuklearne, aby ułatwić komunikację podczas konfliktu.

Siły Kosmiczne oceniają już dwa projekty prototypów ładunku PTS. Jeden jest właśnie autorstwa Boeinga, a drugi firmy Northrop Grumman. One mogłyby zostać wyniesione w celu demonstracji na orbitę w 2025 r. Po demonstracjach Siły Kosmiczne będą szukać ofert na ostateczną produkcję ładunków PTS. Kongres zatwierdził program w wysokości 233 mln dolarów na rok budżetowy 2024, a Pentagon zażądał 597 mln dolarów na PTS w 2025 r. 

Strategiczna łączność satelitarna

Kolejnym dużym zamówieniem jest ESS, czyli kluczowy element sieci dowodzenia, kontroli i komunikacji nuklearnej (NC3) armii amerykańskiej, który zapewnia łączność wytrzymałą w przypadku broni jądrowej.

Już w 2020 roku Boeing i Northrop Grumman zostały wybrane do zaprojektowania prototypów satelitów ESS. Mają na celu najpierw wzmocnienie, a ostatecznie zastąpienie sieci zaawansowanych satelitów o ekstremalnie wysokiej częstotliwości (AEHF).

Kongres USA przeznaczył 505 milionów dolarów na ESS w 2024 r., a Departament Obrony żąda 1 miliarda dolarów na program w roku budżetowym 2025. Oczekuje się, że Siły Kosmiczne rozpoczną w tym roku przetargi na dalsze rozwijanie prototypów ESS – podał portal.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Stacja kosmiczna Orbital Reef zaliczyła kolejne kamienie milowe

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash