Chińscy astronauci zanotowali kolejny sukces na stacji kosmicznej Tiangong!

Chińscy naukowcy przeprowadzają eksperymenty, które mają na celu docelowo umieszczenie człowieka na stałe w kosmosie.

Astronauci z misji Shenzhou 16 na stacji kosmicznej Tiangong mieli między innymi za zadanie wyhodować warzywa. W czerwcu udało im się zebrać pierwsze partie sałaty. Natomiast w sierpniu rozpoczęli hodowlę pomidorków koktajlowych i czerwonej cebuli.

Zespół ten przebywał w kosmosie od końca maja do końca października. Ich miejsce niedawno zajęło trzech kolejnych astronomów w ramach misji Shenzhou 17.  W celach badawczych na Ziemi naukowcy stworzyli identyczne warunki hodowli roślin, aby móc śledzi rozbieżności w sposobie wzrostu roślin.  

Rośliny wyhodowane za pomocą aparatu uprawowego stanowią kluczowy element ECLSS i mogą absorbować dwutlenek węgla z powietrza w celu wytworzenia tlenu w procesie fotosyntezy, a następnie regenerować i oczyszczać wodę w procesie transpiracji – powiedział astronauta Yang Renze, cytowany przez portal.  

Według Yanga system hodowli roślin opracowany na stacji kosmicznej Tiangong można zastosować w badaniach głębokiego kosmosu, a przede wszystkim w planowanych załogowych misjach na Księżyc i na Marsa.

Tiangong

Stacja kosmiczna Tiangong została uruchomiona pod koniec 2022 roku. Obecnie Chińska stacja kosmiczna składa się z trzech modułów, a zgodnie z planami zostanie ona rozbudowana o kolejne trzy moduły. Ma ona stanowić alternatywę dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która niebawem zostanie wyłączona z użytkowania.

Chińska Akademia Techniki Kosmicznej (CAST) podczas międzynarodowej konferencji astronautycznej w Baku poinformowała także, że okres użytkowania stacji Tiangong będzie wynosił ponad 15 lat wobec wcześniej zapowiadanych 10 lat.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: ESA ogłosiła program cargo. Do rozdania 75 mln euro w pierwszym etapie!

Grafika tytułowa: Nick Fewings / Unsplash