Boeing zbuduje wojskowego satelitę komunikacyjnego
Boeing otrzymał od Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych kontrakt o wartości 439,6 miliona dolarów na budowę wojskowego satelity komunikacyjnego znanego jako WGS-12.
WGS-12 będzie 12. satelitą konstelacji geostacjonarnej Wideband Global Satcom, która zapewnia usługi komunikacyjne Stanom Zjednoczonym i sojusznikom. Zgodnie z ogłoszeniem kontraktu dostawa WGS-12 nastąpi w styczniu 2029 roku.
Boeing jest głównym wykonawcą WGS od 2001 r. Pierwszy satelita został wystrzelony w 2007 r. Firma nadal kończy produkcję WGS-11 w ramach kontraktu o wartości 605 mln dolarów podpisanego w październiku 2019 r. Boeing podał, że planuje dostawę satelity w 2024 r.
Wsparcie finansowe Kongresu USA
Zarówno WGS-11, jak i WGS-12 były finansowane ze środków Kongresu. Siły Kosmiczne nie wnioskowały o finansowanie szerokopasmowego satelity w budżecie na 2023 r., mimo to Kongres dodał 442 mln dolarów. Stało się to na podstawie ustawy o środkach na obronę na 2018 r., kiedy to Kongres wpłacił 600 mln dolarów na rzecz WGS-11.
Kongres w ustawie o zezwoleniach na obronę narodową na rok 2024 stwierdził, że zablokuje zakup WGS-12 do czasu, gdy Departament Sił Powietrznych potwierdzi, że ta sama usługa nie może być świadczona przez satelity komercyjne.
Jak podaje Space News potwierdzenie to nadeszło w piśmie Departamentu Sił Powietrznych, w którym stwierdzono, że WGS-12 spełnia specyficzne potrzeby, których nie mogą zaspokoić komercyjne alternatywy, podało Dowództwo Systemów Kosmicznych.
Boeing buduje satelity wojskowe w El Segundo w Kalifornii.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Viasat i Northrop Grumman. Razem w jednym celu?
Grafika tytułowa: Allison Saeng / Unsplash