Chiny zadebiutują nowymi rakietami Długi Marsz

W celu zwiększenia możliwości w zakresie wystrzeliwania w przestrzeń kosmiczną, Chiny zamierzają w tym roku zadebiutować kilkoma nowymi rakietami z serii Długi Marsz (Long March).

Dwie główne firmy produkujące rakiety w ramach China Aerospace Science and Technology Science (CASC) mają przeprowadzić loty testowe nowych rakiet. 

Long March 6C to nowy wariant istniejącej Long March 6A, która jest jedyną w Chinach rakietą wykorzystującą rdzeń na paliwo ciekłe z bocznymi dopalaczami na paliwo stałe. Rakieta wystartuje z Centrum Startu Satelitarnego Taiyuan w północnych Chinach w pierwszej połowie roku.

Długi Marsz 6C ma około 43 metry długości. Dzięki trzem silnikom będzie używany w misjach startowych o masie 2000 kilogramów, co pomoże mu zwiększyć jego zdolność do przenoszenia misji startowych o wysokiej częstotliwości – powiedział Yu Yansheng, ekspert ds. rakiet z Szanghajskiej Akademii Technologii Lotów Kosmicznych (SAST) pod kierownictwem CASC, cytowany przez portal.

Kolejna rakieta

SAST przygotowuje się także do wypuszczenia kolejnej, potężniejszej rakiety – Długiego Marca 12. Ta dwustopniowa rakieta będzie w stanie unieść ładunek o masie 22 040 funtów (10 000 kg) na niską orbitę okołoziemską lub 13 200 funtów (6000 kg) na orbitę synchroniczną ze Słońcem, zwiększając możliwości Chin w zakresie wystrzeliwania konstelacji satelitów.

Long March 12 wystartuje z nowego komercyjnego miejsca startu w Wenchang, w pobliżu chińskiego chińskiego portu kosmicznego na wybrzeżu Wenchang. Będzie to pierwszy w Chinach pojazd nośny o średnicy 3,8 m. Oznacza to, że można go transportować drogą lądową koleją. Rakieta o największej średnicy w Chinach, Długi Marsz 5, o średnicy 5,0 m, musi być transportowana drogą morską.

Seria rakiet Długi Marsz

Chiny mają szeroką gamę rakiet Długiego Marszu. Pierwsza z nich poleciała już w 1970 roku. Rakiety Długiego Marca 2, 3 i 4 to starsze pojazdy nośne wykorzystujące toksyczne paliwa. Nowsze serie rakiet wykorzystujące ulepszone paliwo, a takie jak Długi Marsz 5, 6, 7 i 8, zaczęto wprowadzać w 2010 roku. Oczekuje się, że ostatecznie zastąpią one starszych członków rodziny.

Dodatkowo CASC wystrzeli w tym roku zmodyfikowaną wersję swojej nowej rakiety Długi Marsz 8.  Rakieta może być wykorzystywana w szeregu misji wielosatelitarnych, misji komercyjnych i wspólnych. Wystartuje również z komercyjnego portu kosmicznego Wenchang.

Rakiety do załogowych misji

CASC opracowuje także superciężkie rakiety Długi Marsz 9 i Długi Marsz 10, przeznaczone odpowiednio do dużej infrastruktury kosmicznej i załogowych misji na Księżyc. 

Państwowy gigant kosmiczny i obronny CASC oświadczył niedawno, że Chiny zamierzają wystrzelić w tym roku około 100 misji. CASC przeprowadzi około 70 z nich, w tym ambitną misję powrotną próbek z odległej strony Księżyca. Resztę wykonają chińscy dostawcy komercyjnych usług wynoszenia rakiet na orbitę.

Źródło: space.com

Czytaj też: NASA monitoruje wyciek w rosyjskim module ISS

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash