Viasat i Northrop Grumman. Razem w jednym celu?

Globalna firma telekomunikacyjna Viasat podpisała umowę z głównym wykonawcą sektora obronnego Northropem Grummanem na wsparcie eksperymentu Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych (AFRL) wykorzystującego szerokopasmowy internet satelitarny do łączenia pojazdów wojskowych i samolotów.

Eksperyment jest częścią programu AFRL Defense Experimentation Using Commercial Space Internet (DEUCSI) , którego celem jest zademonstrowanie komercyjnych usług szerokopasmowego internetu zintegrowanych na platformach, od pojazdów naziemnych po myśliwce.

Zgodnie z umową Viasat dostarczy modemy o dużej pojemności, które będą łączyć się z satelitami geostacjonarnymi firmy.

Terminale satelitarne

Northrop Grumman pracuje w ramach czteroletniego kontraktu o wartości 95 mln dolarów przyznanego przez AFRL w czerwcu 2023 r. na zaprojektowanie, opracowanie i przetestowanie trzech prototypowych terminali satelitarnych, które wykorzystują wiele komercyjnych i wojskowych systemów komunikacji.

W ramach umowy z Northrop Grumman, Viasat zapewni sieć łączności satelitarnej ViaSat-3, aby umożliwić użytkownikom wojskowym dostęp do szerokopasmowego Internetu satelitarnego z istniejących samolotów lub pojazdów naziemnych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych – podała firma w komunikacie prasowym, cytowanym przez portal.

Viasat ​​zintegruje modem ViaSat-3 z procesorami i antenami Northrop Grumman w celu przeprowadzenia eksperymentów wykazujących jego zastosowanie na wielu platformach.

Program DEUCSI obejmuje komercyjnych dostawców usług satelitarnych z różnych orbit.

Według AFRL, jednym z celów jest zademonstrowanie terminali, które mogą działać w sieciach komercyjnych i wojskowych na orbitach niskich, średnich i geostacjonarnych w pasmach Ku i Ka. Chodzi więc o zbudowanie odpornego potencjału łączności satelitarnej.  

Program działa od 2017 roku

Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych ustanowiło program w 2017 roku w celu wykazania użyteczności komercyjnych usług łączności satelitarnej oraz możliwości ustanowienia bezproblemowej sieci i uzyskania dostępu za pośrednictwem wspólnych terminali użytkowników. Kilku wykonawców z branży obronnej i komercyjnych dostawców łączności satelitarnej zdobyło już kontrakty właśnie w ramach DEUCSI.

Zmniejszona pojemność ViaSat-3

Viasat poinformował, że planuje rozpocząć świadczenie usług Wi-Fi dla samolotów do końca czerwca z ViaSat-3 F1, mimo że satelita stracił ponad 90 procent swojej przepustowości z powodu awarii anteny po wystrzeleniu 30 kwietnia. 

ViaSat-3 F1 to pierwszy z planowanej konstelacji trzech geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych w paśmie Ka. F1 ma objąć swym zasięgiem Amerykę, a przyszłe satelity obejmą Europę oraz regiony Azji i Pacyfiku.  Obecnie przewiduje się, że wystrzelenie ViaSat-3 F2 nastąpi w pierwszej połowie 2025 r.

Viasat to amerykańska firma komunikacyjna z siedzibą w Carlsbad w Kalifornii, prowadząca dodatkowe operacje w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Viasat jest dostawcą szybkich satelitarnych usług szerokopasmowych i bezpiecznych systemów sieciowych obejmujących rynki wojskowe i komercyjne.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Udana misja badawcza MAPHEUS 14

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash