Astronauci z Chin trenują przed wyprawą na Księżyc

Chińska agencja lotów kosmicznych ogłosiła wybór 10 nowych astronautów. Celem jest zwiększenie możliwości w zakresie lotów kosmicznych na potrzeby przyszłych misji, w tym potencjalnych lądowań na Księżycu z załogą.

Chińskie Biuro Inżynierii Kosmicznej Załogowej (CMSEO) wybrało 10 astronautów. W skład tej grupy wchodzi ośmiu pilotów i dwóch specjalistów od ładunku. Ta ostatnia para to pierwsi w Chinach astronauci pochodzących ze specjalnych regionów administracyjnych Hongkongu i Makau.

Wybrani przejdą systematyczne szkolenie w Centrum Astronautów w Chinach (ACC). Po dwóch latach podstawowego szkolenia będą uprawnieni do lotów na stację kosmiczną Tiangong.

W 1998 r. CMSEO wybrało 14 astronautów spośród pilotów sił powietrznych do swoich pierwszych misji kosmicznych. Yang Liwei została pierwszą obywatelką Chin, która dotarła na orbitę w 2023 r. W ramach drugiej selekcji w 2010 r. wybrano dodatkowych siedmiu astronautów. W trzeciej turze w 2020 r. Chiny wybrały 18 nowych astronautów. Byli to piloci kosmiczni oraz – po raz pierwszy – inżynierowie pokładowi i specjaliści od ładunku – czytamy na portalu.

CMSEO, które działa w ramach Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, nie ujawniło tożsamości astronautów ani proporcji płci w grupie. W gronie 18 astronautów wybranych na rok 2020 znalazła się tylko jedna kobieta. Niestety działalność załogowych lotów kosmicznych w Chinach jest tajna. CMSEO ujawnia tożsamość członków załogi misji z Shenzhou do Tiangong jedynie podczas konferencji prasowych dzień przed samym startem.

Nie tylko stacja kosmiczna

Chiny mają także swoje ambicje położone znacznie dalej. Celem kraju jest wysłanie pary astronautów na Księżyc przed 2030 rokiem. Wpisuje się to w rosnące ambicje kraju w zakresie lotów kosmicznych, obejmujące ekspansję Tiangong i trwałą obecność na Księżycu.

Pierwotny chiński plan lądowania na Księżycu z załogą jest misją krótkoterminową. Jednakże kraj planuje utworzenie Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS), aby zapewnić sobie bardziej stałą obecność. Planuje także rozbudowę Tiangong o kolejne moduły, zapewniające dalsze możliwości lotów kosmicznych.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Niebawem w kosmosie pojawi się nowy kosmiczny teleskop

Grafika tytułowa: Bruno Scramgnon / PEXELS