Przełom w diagnozie demencji? Można przewidzieć chorobę!

Wczesne zdiagnozowanie demencji daje nam więcej czasu na wprowadzenie środków ostrożności i dokładne zbadanie postępu choroby. Nowa metoda przewidywania chorób Alzheimera dostarcza ostrzegawczych „żółtych świateł” z wyprzedzeniem nawet do dziewięciu lat.

Metoda opracowana przez zespół z Queen Mary University of London w Wielkiej Brytanii i Monash University w Australii obejmuje model neurobiologiczny, który analizuje skany mózgu zarejestrowane za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, czyli fMRI. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Nature Mental Health.

Nowy model i wysoka efektywność

W testach model był w ponad 80-procentach dokładny w przewidywaniu rozwoju demencji. Daje to ogromny potencjał w zakresie wczesnej diagnozy, a także pozwala sprostać kolejnemu wyzwaniu: dużej liczbie osób z demencją, którew ogóle nie są diagnozowane.

Przewidywanie, kto w przyszłości zachoruje na demencję, będzie miało kluczowe znaczenie dla opracowania terapii, które będą w stanie zapobiec nieodwracalnej utracie komórek mózgowych powodującej objawy demencji – powiedział neurolog Charles Marshall z Queen Mary University w Londynie.

Test obejmował skany mózgów 81 osób, które w tamtym czasie nie zostały zdiagnozowane, ale u których później rozwinęła się demencja, a także 1030 dopasowanych osób z grupy kontrolnej. Oprócz osiągnięcia 80-procentowego wskaźnika dokładności, technika ta może również przewidzieć, kiedy zostanie postawiona diagnoza demencji w ciągu dwóch lat. Są to niezwykle przydatne informacje, które można porównać z innymi znanymi czynnikami ryzyka demencji, aby uzyskać lepszy obraz tego, na kogo wpływa ta choroba i jak się pojawia.

Korzystając z tych technik analizy w oparciu o duże zbiory danych, możemy zidentyfikować osoby o wysokim ryzyku demencji, a także dowiedzieć się, jakie środowiskowe czynniki ryzyka zepchnęły te osoby do strefy wysokiego ryzyka – powiedział neurolog Samuel Ereira z Queen Mary University w Londynie.

Technika analizy będzie pomocna także przy badaniu osób, których mózgi wykazują oznaki demencji, ale u których objawy rozwiną się znacznie później. Zrozumienie, dlaczego tak się dzieje, powinno nauczyć nas więcej o postępie choroby i możliwościach jej spowolnienia.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Giga-Gęś z epoki lodowcowej? Ptak potrafił pływać pod wodą!

Grafika tytułowa: Robina Weermeijer / Unsplash