Bakterie lub wirusy z egipskich mumii mogą wywołać zarazę?

Badania wykazały, że starożytni Egipcjanie zapadali na wiele chorób zakaźnych, w tym ospę, gruźlicę i trąd. Jednak czy mogą one zostać obecnie przeniesione na ludzi?

Na przykład Ramzes V, czwarty faraon XX dynastii Egiptu, zaraził się ospą, o czym świadczą charakterystyczne blizny po ospie na jego zmumifikowanym ciele.

Naukowcy uspokajają

Piers Mitchell, dyrektor Ancient Parasites Laboratory na Uniwersytecie Cambridge i starszy współpracownik naukowy w Katedrze Archeologii, powiedział, że jest to niezwykle mało prawdopodobne.

Większość gatunków pasożytów ginie w ciągu roku lub dwóch bez żywego żywiciela, do którego można się przyczepić. Jeśli zaczekasz ponad 10 lat, wszystko umrze – powiedział Mitchell, cytowany przez portal.

Według National Library of Medicine’s National Center for Biotechnology Information at the National Institutes of Health (NIH) na przykład wirusy ospy, takie jak ospa prawdziwa, mogą rozmnażać się tylko w komórkach żywego gospodarza. Z kolei bakterie wywołujące gruźlicę i trąd również wymagają żywych gospodarzy, aby przetrwać,

Jak podaje NIH, ospa prawdziwa rozprzestrzenia się poprzez dotyk, podczas gdy gruźlica i trąd przenoszą się drogą kropelkową z nosa i ust, zazwyczaj podczas kichnięcia lub kaszlu.

Degradacja DNA

Kolejnym czynnikiem zmniejszającym prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą od mumii jest degradacja DNA zachodząca z upływem czasu.

Dzięki analizie można stwierdzić, że wszystkie fragmenty DNA tych pasożytów są dość krótkie. Zamiast być ładnymi, długimi, zdrowymi łańcuchami DNA, mają tylko około 50 do 100 par. To tak, jakby wszystko zostało pocięte, a to dlatego, że (DNA) ulega degradacji i rozpadowi. Nie ma możliwości, aby cokolwiek było żywotne, gdy DNA się rozpadnie – nic się nie budzi – powiedział Mitchell.

Jednak niektóre pasożytnicze robaki jelitowe, które są roznoszone przez kał, żyją dłużej niż inne organizmy i nie wszystkie potrzebują żywego żywiciela, aby przetrwać. Ale to też nie jest powód do zmartwień.

Mogą być o wiele trudniejsze i mogą trwać kilka miesięcy, a czasem kilka lat, ale żadne z nich nie przetrwa tysięcy lat. Ogromna większość pasożytów umiera, gdy umiera żywiciel, ponieważ nie mają szans na przeżycie – dodał Mitchell.

Naukowcy zapewniają, że nawet gdyby okazało się, że któryś z tych starożytnych organizmów wciąż żyje i ma się dobrze to maski, rękawice i inny sprzęt ochronny, który noszą badacze mumii, zapobiegłyby również zarażeniu i rozprzestrzenianiu się patogenów.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Nowy lek zapobiegający zakażeniom HIV. Wykazuje 100 procent skuteczności?

Grafika tytułowa: Narciso Arellano / Unsplash