Amerykańsko-indyjski projekt kosmiczny NISAR opóźniony

Wspólna misja NASA-ISRO, czyli NISAR została przesunięta prawdopodobnie na drugą połowę roku. Nowy satelita ma monitorować wpływ zmian klimatu na krajobraz naszej planety.

W oświadczeniu NASA poinformowała, że nowa data wystrzelenia misji radaru z syntetyczną aperturą NISAR zostanie wyznaczona na koniec kwietnia ze względu na prace mające na celu ochronę „reflektora” statku kosmicznego – anteny o średnicy 12 metrów (po całkowitym rozłożeniu), od temperatur w konfiguracji złożonej.

Według NASA, aby zapobiec podwyższonym temperaturom, na antenę zostanie nałożona „specjalna powłoka”, dzięki czemu odbija ona więcej światła słonecznego. NASA stwierdziła, że prace te wymagają wysłania anteny, obecnie wraz z resztą statku kosmicznego NISAR, do placówki w Kalifornii, która może nałożyć powłokę. NASA nie podała, ile czasu zajmie nałożenie powłoki, a także wysyłka anteny do Kalifornii i z powrotem do Indii.

Współpraca USA-Indie

NISAR to pierwszy statek kosmiczny powstały w ramach współpracy między NASA a ISRO (Indyjska Agencja Kosmiczna) i stanowi jedno z największych partnerstw między agencjami, przy czym sama NASA wydała ponad 1 miliard dolarów na sformułowanie i rozwój misji. NASA dostarcza radar w paśmie L i ładunek inżynieryjny, natomiast ISRO zapewnia ładunek w paśmie S, moduł kosmiczny i rakietę nośną.

Radary na NISAR będą zdolne do zaawansowanego obrazowania radarowego w celu wspierania szerokiego zakresu potrzeb związanych z nauką o Ziemi, od pomiaru natężenia przepływu lodowców po aktywność wulkaniczną. Sonda będzie w stanie mapować całą Ziemię co 12 dni.

Obecnie Brazylia obecnie wykorzystuje zobrazowania satelitarne pochodzące z chińskich satelitów, które nie są tak dokładne jak oferowana przez NASA technologia opierająca się na syntetycznej apertury radarowej (SAR).   

Źródło: spacenews.com, nasa.gov

Czytaj też: Słońce w akcji. Jest ostrzeżenie dla Polski

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash