USA i Indie wspólnie pracują nad nowym satelitą radarowym

Nowy satelita ma pomóc naukowcom monitorować wpływ zmian klimatu na krajobraz naszej planety, w tym na ruchy powierzchni Ziemi. Ma on trafić na orbitę w IV kwartale 2024 roku.  

NASA I Indyjska Agencja Kosmiczna pracują już nad projektem satelity o nazwie NISAR. Co ciekawe jego start w kosmos ma nastąpić na pokładzie indyjskiej rakiety nośnej GSLV Mk II z kosmodromu Sriharikota.

Jak zwracają uwagę media, pierwszy raz w historii obie agencje przygotowują wspólną misję z zakresu satelitarnej obserwacji Ziemi. Pełna nazwa urządzenia to NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar. Według wstępnego harmonogramu satelita trafi na orbitę w okolicach października przyszłego roku.

NISAR będzie pierwszym tego typu urządzeniem w kosmosie, który zajmie się systematycznym mapowaniem Ziemi (w cyklu 12-dniowym), wykorzystując do tego dwie różne częstotliwości radarowe (pasmo L i pasmo S). Satelita zawiera dwa różne systemy radarowe z syntetyczną aperturą (SAR), z czego pierwszy powstaje w Stanach Zjednoczonych (pasmo L), z kolei drugi w Indiach (pasmo S) – czytamy na portalu.

Paul Rosen, naukowiec projektu NISAR z NASA uważa, że satelita może przynieść wiarygodny obraz tego, jak dokładnie zmienia się ziemski ląd i lód. NASA ma dostarczyć także na satelitę odpowiednie ładunki zapewniające usługi GPS oraz sprawny system komunikacji satelitarnej. NISAR ma także pomóc w zrozumieniu źródeł i pochłaniaczy dwutlenku węgla z ekosystemów lądowych. Satelita ma także pomóc w przewidywaniu takich zagrożeń jak trzęsienia ziemi erupcję wulkanów czy tsunami.

Podczas wizyty w brazylijskiej agencji kosmicznej (Agência Espacial Brasileira) Bill Nelson zaoferował pomoc dla kraju w identyfikacji zniszczeń w amazońskich lasach deszczowych. Propozycja pomocy jest związana z powstającym satelitą NISAR, który miałby wesprzeć projekt o nazwie SERVIR Amazonia – czytamy także.

Obecnie Brazylia obecnie wykorzystuje zobrazowania satelitarne pochodzące z chińskich satelitów, które nie są tak dokładne jak oferowana przez NASA technologia opierająca się na syntetycznej apertury radarowej (SAR).   

Źródło: nasa.gov, space24.pl

Czytaj też: Sonda Juno i Ganimedes – nowe odkrycia!

Grafika tytułowa: Allison Saeng / Unsplash