Słońce w akcji. Jest ostrzeżenie dla Polski
Centrum Badań Kosmicznych PAN poinformował, że burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali. Konsekwencją mogą być problemy z sieciami energetycznymi i problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi.
Według CBK PAN koronalny wyrzut masy (CME) dotarł do nas w nocy, i jest przy tym wyjątkowo szybki i skierowany w naszą stronę. Sam rozbłysk miał miejsce w nocy z 22 na 23 marca. Według prognoz NOAA CME miał dotrzeć 24 marca wieczorem i spowodować burze geomagnetyczną, która miałaby trwać do 25 marca.
Uwaga, aktualizacja z naszego Centrum Prognoz Heliofizycznych! Burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali. Mogą wystąpić problemy z sieciami energetycznymi. Możliwe problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi. Zorze polarne mogą wystąpić na całym obszarze Polski – podało Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Koronalny wyrzut masy (ang. CME – coronal mass ejection) jest to wielki, często kilkakrotnie większy od Ziemi, silnie namagnesowany obłok plazmy, przyspieszany w obszarze korony słonecznej i z dużą prędkością wyrzucany w przestrzeń międzyplanetarną. Jest to jeden z najważniejszych czynników kształtujących pogodę kosmiczną.
Jak na razie brak informacji na temat problemów z energią elektryczną czy dostępem do sieci komunikacyjnej.
Słońce to gwiazda znajdująca się w centrum naszego Układu Słonecznego. Jego średnica wynosi około 1,4 miliona kilometrów, co stanowi około 109-krotność średnicy Ziemi.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Rosyjska rakieta Sojuz w końcu wystartowała na ISS
Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash