AT&T chce wspierać usługi Internetu satelitarnego dla smartfonów
Firma AT&T wspiera finansowo AST SpaceMobile, aby pomóc jej w uruchomieniu konstelacji satelitarnych umożliwiających bezpośrednie połączenie ze smartfonami.
Na początku roku AST SpaceMobile pozyskała 155 milionów dolarów od AT&T i innych inwestorów, ale okazało się, że operator satelitarny potrzebuje więcej kapitału, aby zapewnić łączność 5G na całym świecie. Chodzi o połączenia od niskiej orbity okołoziemskiej do telefonów i innych urządzeń znajdujących się poza zasięgiem wieży komórkowej.
Chris Sambar, szef sieci amerykańskiego giganta telekomunikacyjnego, powiedział 20 marca, że inwestycja w AST SpaceMobile najprawdopodobniej nie będzie ostatnią. Mimo że firma zainwestował dopiero niedawno, Sambar powiedział podczas panelu Konferencji Satelitarnej z dyrektorem generalnym AST SpaceMobile Abelem Avellanem, że firma telekomunikacyjna współpracuje z operatorem satelitarnym od sześciu lat.
AT&T jest podekscytowany potencjałem usługi mającej na celu zapewnienie możliwości wysyłania SMS-ów, rozmów i prawdziwego łącza szerokopasmowego na całym świecie do niezmodyfikowanych telefonów, które są już w obiegu – powiedział, Sambar, cytowany przez portal.
Jak donosi AST SpaceMobile, podczas wrześniowych testów ze zwykłymi telefonami, przy użyciu BlueWalker-3, ważącego 1500 kilogramów prototypu firmy z Teksasu, osiągnięto prędkość pobierania wynoszącą około 14 megabitów na sekundę, która znajduje się w LEO od prawie dwóch lat.
Avellan zapowiedział, że pierwsze pięć komercyjnych satelitów BlueBird firmy AST SpaceMobile, podobnych pod względem wielkości do BlueWalker-3 i znanych jako Block 1, ma zostać wystrzelonych razem na rakiecie SpaceX Falcon 9 w nadchodzących miesiącach.
Satelity BlueBird Block 2, będące obecnie w fazie rozwoju, byłyby dwukrotnie większe od Block 1 i miałyby 10 razy większą pojemność.
Avellan powiedział, że do zapewnienia ciągłego zasięgu w Stanach Zjednoczonych potrzeba od 45 do 60 satelitów, ale nie podał, kiedy firmy planują rozpocząć świadczenie pełnych usług komercyjnych w tym kraju.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Słońce w akcji. Jest ostrzeżenie dla Polski
Grafika tytułowa: Rubaitul Azad / Unsplash