Airbus uruchamia produkcję satelitów Galileo drugiej generacji
W fabryce Airbusa w Niemczech ruszyła produkcja sześciu satelitów Galileo drugiej generacji. W ciągu dwóch lat mają być już gotowe do działania.
Zakład w Niemczech otrzymał kadłub pierwszego satelity z Beyond Gravity w Zurychu i oficjalnie mógł przystąpić do kolejnych prac polegających na przygotowaniu paneli konstrukcji tworzącej kadłub, które z kolei zostaną wysłane do innych zakładów Airbusa w celu ukompletowania w niezbędne instalacje. Później ponownie „prawie” gotowy satelita wróci do Niemiec na ostateczną integrację i testy.
Po zakończeniu fazy projektowania zaczynamy obecnie produkcję satelitów Galileo G2. Nasze zespoły w Friedrichshafen współpracują z inżynierami z całej Europy, aby dotrzymać napiętego harmonogramu i sfinalizować prace nad tymi wyrafinowanymi satelitami, które udoskonalą globalny system pozycjonowania Galileo, otwierając jeszcze więcej możliwości dla usług świadczonych na Ziemi – powiedział Jean-Marc Nasr, dyrektor działu systemów kosmicznych w Airbusie, cytowany przez portal.
Jak wskazali przedstawiciele Airbusa w produkcję szczęściu satelitów będzie zaangażowanych aż pięć zakładów w tym 3 w Niemczech (Backnang, Friedrichshafen, Ottobrunn (i dwa w Hiszpanii (Madryt i Tuluza).
Druga konstrukcja kadłuba ma przybyć do Friedrichshafen na początku 2024 r., a trzecia pod koniec przyszłego roku. Modułowe podejście Airbusa do produkcji satelitów G2 zakłada równoległą produkcję trzech statków kosmicznych w tym samym czasie. Satelity G2 otrzymają ulepszone anteny, które poprawią dokładność europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej – czytamy także.
Co ciekawe po raz pierwszy urządzenia mają być wyposażone w napęd elektryczny i anteny nawigacyjne o większej mocy. Aparatura, która znajdzie się na pokładzie będzie można łatwo rekonfigurować na orbicie. Oczywiście zostaną także wyposażone w zaawansowane mechanizmy zabezpieczające przed zakłócaniem i fałszowaniem w celu ochrony sygnałów Galileo. Zakłada się, że będą one działać przez 15 lat na orbicie.
Uruchomienie produkcji satelitów G2 stanowi świadectwo możliwości i zaangażowania europejskiego przemysłu oraz potwierdza rolę ESA w doskonaleniu nawigacji satelitarnej. System Galileo, dzięki programowi UE, będzie nadal służyć obywatelom Europy i świata – powiedział Dyrektor ds. systemów nawigacji w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Javier Benedicto.
Airbus i nowa stacja kosmiczna
Niedawno poinformowano, że nową komercyjną stację kosmiczną Airbus zamierza wybudować we współpracy z amerykańską firmą Voyager Space z którą podpisał już odpowiednią umowę. Jak podano w mediach nowa stacja kosmiczna miałaby się pojawić na orbicie okołoziemskiej w ciągu najbliższych pięciu lat.
Obie firmy zawarły „joint venture”, a utworzony wspólnie podmiot miałby zająć się opracowaniem, budową i eksploatacją Starlab, czyli komercyjnej stacji orbitalnej, która ma zastąpić Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Źródło: milmag.pl
Czytaj też: Chiny wystrzeliły w kosmos satelitę eksperymentalnego
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash