Satelita Cheops pomógł odkryć rzadki układ planet
Astronomom dzięki satelicie Cheops udało się dostrzec rzadki układ sześciu planet krążących w idealnej synchronizacji.
Układ ten znajduje się 100 lat świetlnych od nas. Planety te poruszają w ten sam sposób od miliardów lat. W odkryciu tej ciekawostki kosmicznej udział ma naukowiec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badania ukazały się Nature.
Gwiazda o oznaczeniu HD110067 wraz planetami znajduje się w Warkoczu Bereniki. To dzięki obserwatorium CHaracterising ExOPlanet Satellite, czyli Cheops udało się dostrzec to ciekawe zjawisko. Wcześniej jednak amerykańska sonda Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) wykryła wahania jasności wspomnianej gwiazdy i w toku badań ustalono, że prawdopodobnie są tam dwie planety.
To właśnie wtedy zdecydowaliśmy się skorzystać z satelity Cheops. Szukaliśmy sygnałów wśród wszystkich potencjalnych okresów, jakie te planety mogły mieć – powiedział dr Rafael Luque z University of Chicago, cytowany przez portal.
Najpierw naukowcy odkryli kolejną planetę, a później trzy następne. Trudność w ich analizie polegała na tym, że wszystkie znajdują się w orbitalnym rezonansie. Zgodnie z obecną wiedzą tak właśnie się dzieje na początku tworzenia się układów planet. Później następuje zaburzenie tej harmonii.
Widzimy więc naturalną, pierwotną konfigurację systemu planetarnego, który zachował się w nienaruszonej postaci. Cheops wskazał nam rezonansową konfigurację, która umożliwiła nam przewidzenie wszystkich pozostałych orbitalnych okresów. Bez pomocy Cheopsa byłoby to niemożliwe – dodał dr Luque.
W badaniach uczestniczyli naukowcy z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Chile, Meksyku, Francji, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA a także z Polski (Instytut Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Źródło: dzienniknaukowy.pl
Czytaj też: Sonda Voyager – sukces, który przerósł oczekiwania
Grafika tytułowa: SpaceX / Pexels