Chiny wystrzeliły w kosmos satelitę eksperymentalnego

To kolejny sukces Chińskiej Republiki Ludowej, której udało się właśnie umieścić nowego satelitę eksperymentalnego. Ma on posłużyć do testowania technologii komunikacji satelitarnej.

Zdaniem zachodnich ekspertów oprócz satelity, rakieta wyniosła jeszcze jedno urządzenie w kosmos.

Chińska korporacja CASC (China Aerospace Science and Technology) poinformowała o pomyślnym starcie systemu nośnego Długi Marsz 2D z kosmodromu Xichang(Xichang Satellite Launch Centre), znajdującego się w prowincji Syczuan, w południowo-zachodnich Chinach. Rakieta rozpoczęła wznoszenie w godzinach wieczornych czasu pekińskiego i z powodzeniem wykonała swoje zadanie, zaliczającej tym samym 54. lot orbitalny Chin w obecnym roku. Do wyniesienia ładunku wykorzystano górny stopień Yuanzheng-3 (YZ-3) – czytamy na portalu.

Chińskie media podały lakoniczny opis i dodały, że satelita będzie służył jedynie do testów. Jednak z oświadczenia wydanego przez Shanghai Academy of Spaceflight Technology wynika, że na pokładzie rakiety Długi Marsz 2D znajdowały się dwa urządzenia.

Zespół Sił Kosmicznych USA zaangażowany w śledzenie obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej oraz astrofizyk Jonathan McDoweell zajmujący się m.in. katalogowaniem satelitów potwierdzili, że zaobserwowano dwa nowe obiekty wyniesione w ramach opisywanej misji – czytamy także.

W lipcu miała miejsce podobna sytuacja. Rakieta Długi Marsz 2C wyniosła na orbitę pojedynczego satelitę do testowania technologii komunikacyjnej, ale potem okazało się, że w przestrzeni okołoziemskiej znalazły się dwa urządzenia. 

Zdaniem ekspertów prawdopodobnie chodzi o testy chińskiego projektu konstelacji satelitarnej o nazwie Guowang, który ma być konkurencją dla amerykańskiego Starlinka. Władze Chin zatwierdziły projekt w 2021 roku i zakłada on umieszczenie ok. 13 000 satelitów. Oczywiście sieć ta miałaby zapewniać cywilne usługi komunikacyjne i także wspierać wojsko.

Chińska Republika Ludowa wykonała w tym roku już ponad 50 lotów orbitalnych. Kilkanaście z nich zostało przeprowadzonych przez podmioty komercyjne. Państwo Środka jest na dobrej drodze, aby w tym roku przekroczyć liczbę 60 lotów kosmicznych. Najbliższym z nich jest kolejna misja dwustopniowej rakiety nośnej o nazwie Zhuque-2 firmy Landspace – podsumowano w materiale.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Satelita szpiegowski Korei Północnej robi już zdjęcia „strategicznych” miejsc?

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash