Wężowa blizna na Marsie. W jaki sposób powstała?

Sonda Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wykonała zdjęcie, na którym widać fascynujący szczegół: ciemna, nierówna blizna przecinająca marmurowy grunt u podnóża gigantycznego wulkanu.

Ta blizna, znana jako Aganippe Fossa, to nieregularna, długa na około 600 km struktura zwana „rowem”: przypominającym rów ze stromymi ścianami po obu stronach. Aganippe Fossa przecina dolny stok jednego z największych wulkanów Marsa – Arsia Mons.

Bliznę można zobaczyć na stronie ESA – TUTAJ

Mars Express regularnie obserwuje Arsia Mons i jego pobliskich towarzyszy w regionie Tharsis, gdzie znajduje się kilka gigantycznych wulkanów Marsa. Obejmuje to Olympus Mons, najwyższy wulkan w Układzie Słonecznym. Sam Arsia Mons ma średnicę 435 km i wznosi się ponad 9 km ponad otaczające równiny. Dla porównania, najwyższy uśpiony wulkan na Ziemi, Ojos del Salado na granicy Argentyny i Chile, ma wysokość poniżej 7 km.

Nadal nie wiemy na pewno, jak i kiedy powstała Aganippe Fossa, ale wydaje się prawdopodobne, że powstała w wyniku rozciągnięcia i pęknięcia skorupy Marsa przez magmę podnoszącą się spod kolosalnej masy wulkanów Tharsis – czytamy w komunikacie.

Eksploracja Marsa

Mars Express krąży wokół Czerwonej Planety od 2003 roku. Wykonuje zdjęcia powierzchni Marsa, mapuje jego minerały, identyfikuje skład i cyrkulację jego rzadkiej atmosfery.

HRSC statku kosmicznego, odpowiedzialny za te obrazy, ujawnił wiele na temat zróżnicowanej powierzchni Marsa w ciągu ostatnich 20 lat. Jego obrazy pokazują wszystko, od wyrzeźbionych przez wiatr grzbietów i rowków po leje krasowe na zboczach kolosalnych wulkanów, kratery uderzeniowe, uskoki tektoniczne, kanały rzeczne i starożytne baseny lawy.

Kamera o wysokiej rozdzielczości (HRSC) Mars Express została opracowana i jest obsługiwana przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (Deutsches Zentrum für Luft – und Raumfahrt; DLR).

Źródło: ESA

Czytaj też: Problem z rakietą Falcon 9. Możliwe opóźnienia innych misji?

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash