Pierwsza załoga „Marsa” ukończyła roczną symulowaną misję

Pierwsza załoga CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) „wróciła na Ziemię” po wyjściu z symulowanego habitatu marsjańskiego w Centrum Kosmicznym im. Johnsona NASA w Houston.

Misja CHAPEA 1, pierwsza z trzech symulowanych misji, została zaprojektowana, aby pomóc naukowcom, inżynierom i planistom misji lepiej zrozumieć, w jaki sposób życie w innym świecie może wpłynąć na zdrowie i wydajność człowieka.

Habitat wydrukowany w technologii 3D

Kelly Haston, dowódca, Ross Brockwell, inżynier pokładowy, Nathan Jones, oficer medyczny i Anca Selariu, oficer naukowy, mieszkali i pracowali w odizolowanym, 163-metrowym habitacie wydrukowanym w technologii 3D, gdzie prowadzono badania nad ludzkim zdrowiem i wydajnością, przygotowując się do przyszłych misji na Marsa.

Dzięki misjom Artemis wykorzystamy wiedzę zdobytą na Księżycu i wokół niego, aby wykonać kolejny wielki krok: wysłać pierwszych astronautów na Marsa. Misje CHAPEA są kluczowe dla rozwoju wiedzy i narzędzi potrzebnych ludziom, aby pewnego dnia mogli żyć i pracować na Czerwonej Planecie – powiedział administrator NASA Bill Nelson.

Symulowana misja na Marsa trwała 378-dni, a dokładnie rozpoczęła się 25 czerwca 2023 r.

Będą kolejne misje marsjańskie

Podczas, gdy NASA pracuje nad ustanowieniem długoterminowej obecności na Księżycu w celu prowadzenia odkryć naukowych i eksploracji poprzez kampanię Artemis, analogowe misje, takie jak CHAPEA, dostarczają danych naukowych służących do weryfikacji systemów i opracowywania rozwiązań technologicznych dla przyszłych misji na Marsa.

Zaplanowano dwie dodatkowe roczne misje CHAPEA, a następna ma się rozpocząć w 2025 r. Następne misje będą niemal identyczne, co pozwoli badaczom zebrać dane od większej liczby uczestników, aby rozszerzyć zbiór danych i zapewnić szerszą perspektywę wpływu realistycznych ograniczeń zasobów Marsa, izolacji i odosobnienia na zdrowie i wydajność człowieka – podała NASA w komunikacie.

Źródło: NASA

Czytaj też: Japończycy oferują miliardy dolarów. Cel? Komercyjne stacje kosmiczne

Grafika tytułowa: Olu Gbadebo / Unsplash