Sonda Juno i Ganimedes – nowe odkrycia!

Ganimedes jest największym z księżyców Jowisza i posiada nawet własne pole magnetyczne. Tym razem naukowcom udało się odkryć na jego powierzchni ślady soli i substancji organicznych.

Jowisz ma ponad 90 księżyców, ale to Ganimedes jest z nich największy. Jest nawet większy od Merkurego, a to oznacza, że jest dziewiątym co do wielkości obiektem w naszym Układzie Słonecznym i jest jednocześnie jedynym księżycem w naszym układzie posiadającym własne pole magnetyczne. Wyniki badań naukowców ukazał się w piśmie „Nature Astronomy”.

W czerwcu 2021 roku sonda Juno przemknęła w pobliżu Ganimedesa zbierając obrazy i widma w podczerwieni powierzchni księżyca za pomocą spektrometru JIRAM (Jovian InfraRed Auroral Mapper). Analiza danych zebranych podczas tego bliskiego przelotu wskazała na ślady soli mineralnych oraz związków organicznych na powierzchni księżyca Jowisza. Odkrycia te mogą pomóc naukowcom lepiej zrozumieć powstanie Ganimedesa i skład jego oceanicznych głębin – czytamy na portalu.

Zdaniem badaczy zaobserwowane substancje pochodzą z podpowierzchniowego oceanu ukrytego pod grubą, lodową skorupą Ganimedesa.

Sonda Juno potwierdziła to, co wcześniej zostało zaobserwowane przez badanie spektroskopowe wykonane przez sondę Galileo, Kosmiczny Teleskop Hubble’a a także Bardzo Duży Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Dzięki danym z sondy Juno naukowcom udało się zidentyfikować i przeanalizować unikalne cechy widmowe materiałów niebędących lodem wodnym, w tym uwodnionego chlorku sodu, chlorku amonu, wodorowęglanu sodu i prawdopodobnie aldehydów alifatycznych. Odkrycie związków organicznych oraz soli może pomóc astronomom lepiej zrozumieć, w jaki sposób Ganimedes powstał i ewoluował. Być może rzuci też światło na skład chemiczny jego podpowierzchniowego oceanu – czytamy także.

Mega sąsiad – Jowisz

Zdaniem naukowców pobliski Jowisz ma wpływ na Ganimedesa ze względu na silne pole magnetyczne. Związki organiczne i sole na powierzchni jego księżyców miałyby trudności z przetrwaniem, ale okazało się, że w przypadku Ganimedesa obszar wokół jego równika wydaje się być wystarczająco osłonięty przed elektronami i ciężkimi jonami wytwarzanymi przez gazowego olbrzyma. To właśnie tam sonda Juno wykryła największą koncentrację soli oraz związków organicznych.

Być może to aktywność hydrotermalna głęboko pod lodową powierzchnią Ganimedesa lub interakcje między jego podpowierzchniowym oceanem a skałami na jego dnie spowodowała, że na powierzchni odkryto pozostałości solanki z głębin oceanicznych.

Misja Juno

Sonda Juno NASA wystartowała wystartowała ze stacji sił powietrznych Cape Canaveral na Florydzie w 2011 roku. Wyruszyła w pięcioletnią podróż na największą planetę naszego Układu Słonecznego – gazowego olbrzyma Jowisza. W 2016 roku Juno w końcu dotarła do Jowisza po przebyciu 1,7 miliarda kilometrów. Rozpoczęła swoją misję polegającą głownie na m.in. sondowaniu pod gęstymi chmurami planety. I odpowiadać na pytania dotyczące pochodzenia i ewolucji planety, naszego Układu Słonecznego i gigantycznych planet w kosmosie. Juno jest częścią programu NASA New Frontiers Program.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Keplera ukazał nam nowy układ planet!

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash