Jowisz w obiektywie sondy Juno

Sonda Juno NASA wykonała najnowsze zdjęcie Jowisza 5 lipca 2022 roku. Po kilku cyfrowych ulepszeniach dokonanych przez naukowca, Björna Jónssona, prawdziwe kolory i cechy burzliwej atmosfery planety są teraz w pełni widoczne. W tych samych odcieniach, które obserwator widziałby na własne oczy.

Zdjęcie zostało wykonane przez JunoCam. Podczas 43 bliskiego przelotu sondy, szybującej 209 000 km/h, w odległości 5 300 km od Jowisza.

Dane obrazu: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Jónsson wziął surowe dane z Juno i przetworzył je w celu opracowania dwóch obrazów. Obraz po lewej stronie jest tym, co zobaczylibyśmy gołym okiem. Prawy jest cyfrowo ulepszony, dzięki czemu kolor i nasycenie podkreślają skomplikowaną atmosferę planety.

Sonda Juno NASA wystartowała w 2011 roku. Wyruszyła w pięcioletnią podróż na największą planetę naszego Układu Słonecznego – gazowego olbrzyma Jowisza. W 2016 roku Juno w końcu dotarła do Jowisza po przebyciu 1,7 miliarda kilometrów. Rozpoczęła swoją misję – ma sondować pod gęstymi chmurami planety. I odpowiadać na pytania dotyczące pochodzenia i ewolucji planety, naszego Układu Słonecznego i gigantycznych planet w kosmosie.

Czytaj także: Nowy kosmiczny teleskop NASA już robi zdjęcia! Oto pierwsze!