TOP 10 lodówek, które warto wziąć pod uwagę w 2022 roku
Nie brakuje osób, którym wydaje się, że to tylko lodówka. To bardzo zły tok rozumowania. To nie tylko miejsce, w którym trzymamy żywność, która za kilka dni w takiej czy innej formie wyląduje w naszych ustach. Dziś lodówka to przede wszystkim funkcjonalne, smart-urządzenie. Jaką lodówkę w 2022 roku warto na poważnie wziąć pod uwagę?
Jakie są rodzaje lodówek dostępne na rynku?
Wbrew obiegowej opinii, można kupić wiele różnych rodzajów lodówek. Każda z nich ma swoje wady oraz zalety. Nie da się nie dostrzec tego, że – już z założenia – jest to urządzenie o dużych gabarytach, więc jeśli zamierzamy wprowadzić się do nowego domu, to lepiej nie zostawiać kwestii odpowiedniego zaplanowania przestrzeni w kuchni na ostatnią chwilę.
Najpopularniejsze rodzaje lodówek, jakie obecnie są dostępne na rynku, to bez wątpienia lodówki wolnostojące. To właśnie z nimi spotykamy się najczęściej. Można kupić urządzenia z dostępnym modułem zamrażarki lub bez niego. Wszystko zależy od naszych preferencji i potrzeb. Na rynku bez trudu znajdziemy urządzenia o niewielkich gabarytach, które mają wydzieloną strefę ze zamrażarką.
Czytaj też: Haier Multidoor Cube 90 Series 5 HTF-520IP7 – elegancja i funkcjonalność w Twojej kuchni!
Kolejne ciekawe urządzenia, to lodówki multidoor. Drzwi zwykle otwierają się „książkowo”, czyli do zewnątrz. Jej głównym atutem jest ogromna pojemność, podział na strefy, a co za tym idzie, możliwość przechowywania sporej ilości pożywienia. To świetna opcja na przykład dla dużych rodzin.
Nie brakuje też urządzeń side-by-side. To dość specyficzna konstrukcja, gdzie moduł zamrażalnika znajduje się obok chłodziarki. Takie urządzenia zwykle mają swoje gabaryty, jednak cenione są między innymi za ustawność. To zresztą ich niejedyna zaleta.
Pod wieloma względami odrębną kategorię stanowią lodówki do zabudowania. Różne firmy podchodzą do tych urządzeń na wiele różnych metod. Czasem można je kupić w kilku różnych wersjach pojemnościowych, a kiedy indziej niezbędne jest skorzystanie z całego ekosystemu kuchennego, jaki dostarcza dany producent. Warto wzmiankować o tym, że pomysłowy architekt będzie w stanie “przerobić” niemal każdą lodówkę wolnostojącą na urządzenie zabudowane. No, przynajmniej pod kątem wizualnym.
TOP 10 lodówek, jakie warto rozważyć w 2022 roku
W nowy rok zwykle wchodzimy z różnymi postanowieniami. Jasne, większość z nich pozostaje w sferze planów na tak zwane bliższe nigdy jednak każdy z nas lubi mieć jakiś plan, prawda? Jeśli planem jest zgubienie nadprogramowych kilogramów, to inteligentna lodówka, która będzie nas odpowiednio motywować do zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety, może być świetnym wyborem.
Warto mieć na uwadze, że zdecydowana większość liczących się na rynku producentów ma już swoje aplikacje, które pomagają nam być nie tylko smart, ale i fit. Ciekawe rozwiązania mają między innymi takie firmy, jak Candy, Samsung czy Haier. W naszym tekście opowiemy Wam jednak także i o lodówkach innych producentów. Bo inne firmy również na poważnie walczą o naszą uwagę. Zaczynajmy.
Haier A3FE737CMJ
W mojej subiektywnej opinii, to jedna z najlepszych lodówek wolnostojących, jakie możemy kupić w kwocie zbliżonej do czterech tysięcy złotych. Urządzenie ma 200,5 cm wysokości, 59,5 szerokości, a jego głębokość, to 67,5 centymetra. Deklarowana głośność to 37 dB, co oznacza, że niemal na pewno nie będzie nam ona przeszkadzała.
Bez wątpienia topowa jest jakość wykonania urządzenia. Materiały wykończeniowe, ale i sam styl, design, wręcz sugerują, że mamy do czynienia z urządzeniem o wiele droższym. Każda szuflada jest szufladą frontową, dzięki czemu szybko możemy dostać się do interesujących nas produktów. Urządzenie korzysta z ergonomicznego oświetlenia LED o przyjaznej dla oka temperaturze barwowej.
Warto wspomnieć o tym, że prezentowana lodówka wykorzystuje popularne technologie promowane przez firmę Haier – takie jak Total No Frost, Fresher Shield czy też MyZone. Poza tym w dobie pandemii na pewno użytkownicy docenią funkcję ABT, która wykorzystuje światło ultrafioletowe do zapobiegania rozwojowi bakterii w lodówce. Cena prezentowanej lodówki to 3879 złotych.
Hoover HBBS 100
Solidne, a jednocześnie atrakcyjnie wycenione urządzenie. To klasyczna lodówka wolnostojąca przeznaczona do zabudowy, która kusi dużym, pojemnym modułem zamrażarki – ten ma aż 60 litrów. Pojemność “klasycznej” części urządzenia, to 190 litrów – całkiem sporo.
Miłym akcentem są też szklane półki oraz nowoczesne oświetlenie LED. Hoover bardzo rozsądnie podszedł do ergonomii urządzenia. Bez trudu zagospodarujemy przestrzeń w taki sposób, by odseparować na przykład mięsa od owoców czy warzyw. Deklarowany poziom hałasu to 40 dB.
Hoover HBBS 100 to urządzenie bardzo intuicyjne w codziennej obsłudze, a jej podstawowe parametry możemy regulować za pośrednictwem ergonomicznego panelu dotykowego. O świeżość owoców i warzyw przechowywanych w lodówce zadba natomiast szuflada Fresh Zone. Za prezentowaną lodówkę trzeba zapłacić 2499 złotych.
Czytaj też: Wybieramy dobrą zmywarkę – nasze top 10!
LG GBB72MCEFN
Solidne, naszpikowane nowoczesne technologią urządzenie, z którego obsługą poradzi sobie każdy. Zwraca uwagę imponująca pojemność: 277 litrów w sekcji chłodzącej i 107 w module zamrażarki. LG zadbało też o długą, bo 10-letnią gwarancję na kompresor.
Producent zwraca uwagę na to, że prezentowana lodówka równomiernie schładza przechowywane w niej jedzenie. Za ten proces odpowiadają technologie takie, jak NatureFRESH czy FRESHBalancer. Na słowa pochwały zasługuje także ergonomia – mamy tu dedykowaną przestrzeń na napoje oraz składaną półkę przydatną podczas przechowywania większych potraw.
Wartością dodaną jest kompatybilność z aplikacją. Oznacza to, że urządzeniem można nawigować przez nasz telefon. W ten sposób szybko ustawimy m.in. temperaturę – zarówno chłodziarki, jak i zamrażarki. Atutem jest też dobra cena: 2799 złotych.
Haier Cube HTF-456DN6
Zacznę od tego, że nie lubię umieszczać w zestawieniu kilku sprzętów tego samego producenta, ale Haier na to zasługuje. Omawiane urządzenie to prawdziwa rakieta w świecie lodówek side-by-side. Niezła jest nawet cena – urządzenie można kupić za około 4000 złotych. Chłodziarka Haier Cube HTF-456DN6 wyposażona jest w cyfrowy wyświetlacz dotykowy, dzięki czemu jej obsługa jest dziecinnie prosta.
Co na pokładzie? Doskonała jakość wykonania, świetna pojemność (314 litrów + 154 litry) oraz zaskakująco dobre wyciszenie. Urządzenie generuje tylko 35 dB. Atuty to także technologia total no frost, funkcja oświetlenia LED oraz strefa niskiej wilgotności. Ta ostatnia nosi nazwę Dry Zone i powstała z myślą o przechowywaniu mięsa, ryb i nabiału. Świetna opcja. Warto rozważyć na poważnie!
Samsung RS50N3913BC
Urządzenie z wyższej półki, bez dwóch zdań. Solidna konstrukcja side-by-side, która kusi świetnym, bardzo charakterystycznym dla koreańskiego producenta, designem. Pojemność? 360 + 175 litrów, a więc jest naprawdę dobrze. Uwagę zwraca funkcja All-Around Cooling. Jej zadaniem jest równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza po całym wnętrzu lodówki. Urządzenie wykorzystuje do tego otwory, usytuowane na wysokości każdej półki.
Poza tym mamy tutaj dedykowany barek na napoje, szufladę na nabiał, pojemnik na wino, a nawet pełny tryb no-frost, dzięki któremu w urządzeniu nie powinien gromadzić się szron. Funkcje smart? Owszem! Tryb wakacyjny. Bardzo użyteczne rozwiązanie. Jeśli macie wolne 4,5 tysiąca złotych, weźcie to urządzenie pod uwagę na poważnie.
Electrolux LFB3AF12S
Tania lodówka do zabudowy? Jak najbardziej! Z odsieczą przychodzi niezawodny Electrolux. To solidna, sprawdzona firma, która działa na rynku od wielu lat. W cenie zbliżonej do 1600 złotych dostajemy funkcjonalne, pojemne urządzenie (174 + 14 litrów), które daje nawet możliwość zmiany ustawienia kierunku otwierania drzwi. Jest to lodówka przeznaczona do zabudowy.
Wśród jej najważniejszych funkcji warto wymienić możliwość elektronicznego sterowania niewielką zamrażarką za pomocą elektronicznego panelu. Ponadto świeżość owoców i warzyw pozostanie utrzymana długo dzięki szufladzie z funkcją kontroli wilgotności, która tworzy zamknięty obieg powietrza.
Amica BK3235.4DFOM
Co to za zestawienie, jeśli nie ma w nim urządzenia od firmy Amica, prawda? W cenie zbliżonej do 2000 złotych dostajemy całkiem niezłe urządzenie do zabudowy. Kusi już pojemność sekcji zamrażarki: 64 litry. Gdy do tego dodamy 174 l sekcji chłodzącej, zaczyna robić się naprawdę ciekawie. Na pokładzie jest też pełen no-frost oraz system trzystrefowego chłodzenia. Dobry, rozsądnie wyceniony produkt.
Technologia CoolManagment System odpowiada za odpowiedni dobór temperatury w każdej komorze. Nie sposób nie zwrócić uwagi na specjalną strefę o nazwie AdaptZone, która zapewnia optymalne warunki przechowywania nawet w przypadku najbardziej wymagających produktów spożywczych. Temperatura jest w niej regulowana w zakresie od -3 do 3 stopni Celsjusza, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie jej do potrzeb produktów.
Czytaj też: Wybieramy robota kuchennego – nasze top 10!
BOSCH KGN49LBEA
BOSCH umie w lodówki jak mało kto. Jeśli szukacie urządzenia, które stawia na funkcje smart, to warto wziąć ten model na poważnie pod uwagę. Kuszą już choćby czujniki FreshSense, które monitorują i regulują temperaturę. Warto docenić też tryb regulacji obiegu powietrza: MultiAirflow. Jego zadaniem jest optymalne rozprowadzanie zimnego powietrza w sferach chłodzenia i zamrażania.
Nie zabrakło też sporego, czytelnego wyświetlacza i trybów no-frost oraz wakacyjnego. Uwagę zwracają wysuwane półki EasyAccess, które w znaczącym stopniu ułatwiają zagospodarowanie wnętrza lodówki. Ciekawe rozwiązanie zastosowano także w zamrażarce. Mowa o systemie VarioZone który daje pełną swobodę na układanie żywności w zamrażalniku. Pozwala wyjąć wszystkie szuflady, by uzyskać większą przestrzeń. Całość w cenie zbliżonej do 3500 złotych.
Candy BCBF 192 F
Candy BCBF 192 F to ciekawa lodówka do zabudowy w cenie 2399 złotych. Za te pieniądze oferuje nam technologię No Frost i elektroniczny panel sterowania. Dodatkowo mamy tu podwieszaną półkę na napoje oraz strefę dedykowaną przechowywaniu warzyw. Wnętrze lodówki podświetlane jest za pomocą diod LED, co pozytywnie wpływa na energooszczędność.
Zamrażarka jest dość pojemna i podzielona na trzy szuflady. Ta położona najniżej jest pokaźnych rozmiarów, dzięki czemu bez problemu zamrozimy nawet większe produkty. Candy BCBF 192 F to lodówka dla tych osób, które szukają ekonomicznego rozwiązania dającego się wygodnie zabudować w kuchennych frontach. Nie spodziewajmy się jednak po tym sprzęcie jakichś szczególnie znamiennych funkcji.
Beko GNO5231XPN
Beko GNO5231XPN to lodówka oferująca nam dostęp do technologii No Frost oraz podświetlenie LED. Dzięki formie Side-by-Side mamy do czynienia zarówno z dużą przestrzenią chłodziarki, jak i pokaźną zamrażarką. Parametry chłodzenia bardzo wygodnie ustawimy za pośrednictwem panelu dotykowego. Specjalna komora Zero pozwoli na dłuższe przechowywanie nawet najbardziej wymagających produktów w temperaturze zbliżonej do 0°C.
Prezentowana lodówka kosztuje około 3600 złotych. Sprężarka inwerterowa ProSmart zapewnia cichą pracę urządzenia (do cztery razy cichszą w porównaniu ze zwykłymi sprężarkami chłodniczymi). Na jego pokładzie nie zabrakło standardowych udogodnień, takich, jak tryb wakacyjny, czy też alarm otwartych drzwi.
A z jakiej lodówki Wy korzystacie na co dzień?