Xiaomi 12 – kompaktowy flagowiec, który nie zawodzi!

Xiaomi 12 dość późno zadebiutował w naszym kraju. Swoją światową premierę miał bowiem pod koniec ubiegłego roku. To naprawdę mocny smartfon od chińskiego koncernu, którego głównym rywalem jest Samsung Galaxy S22. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak urządzenie sprawuje się na co dzień i czy może stanowić atrakcyjną alternatywę dla koreańskiego flagowca!

Ekran – kompaktowy, ale wystarczający!

Xiaomi 12 zaskoczył mnie swoimi kompaktowymi gabarytami. Co ciekawe, producent przy zachowaniu poręcznych rozmiarów postawił na ekran AMOLED o przekątnej 6,28″ i rozdzielczości Full HD+. Matrycę charakteryzuje odświeżanie 120 Hz. Kolory są odwzorowane świetnie, a obraz jest wystarczająco ostry. Kąty widzenia oraz nasycenie kolorów nie pozostawiają wiele do życzenia (tradycyjnie w przypadku matryc AMOLED) i w czasie testów korzystało mi się z urządzenia naprawdę przyjemnie. Kamerkę do selfie oraz rozmów wideo producent osadził w dedykowanym „oczku” umiejscowionym w centrum górnej części ekranu. Egzamin zdaje na piątkę – zarówno w przypadku wykonywania zdjęć portretowych, jak i w czasie prowadzenia rozmów wideo. Pod ekranem natomiast został osadzony czytnik linii papilarnych, który działa błyskawicznie.

Czytaj też: Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra – sprzątanie bez kompromisów!

Podzespoły – wydajność naprawdę topowa

Xiaomi w przypadku swojego flagowego hitu postawiło na procesor Snapdragon 8 Gen 1 wspierany przez 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB przestrzeni na dane użytkownika. Jest to zestaw zapewniający wydajność na poziomie najmocniejszych urządzeń w segmencie. Procesor zastosowany w przypadku testowanego urządzenia jest krytykowany za dość mocne nagrzewanie się. Było to odczuwalne podczas testów. Nie notowałem jednak problemów z wydajnością. Na pokładzie nowości ze spokojem uruchomimy wymagające gry mobilne i nie powinny się one przycinać. Z rozbudowanymi aplikacjami flagowiec Xiaomi także świetnie sobie radzi.

Xiaomi 12 oferuje nam funkcję Dual SIM oraz dostęp do łączności 5G – Internet w takim standardzie pracuje naprawdę nieźle, a prędkości przesyłu danych są naprawdę satysfakcjonujące. Zabezpieczenia urządzenia wspomaga wspomniany przeze mnie czytnik linii papilarnych umieszczony pod ekranem, reagujący na dotyk praktycznie w ułamku sekundy. Nie zabrakło NFC, czy złącza USB-C. Producent poskąpił nam natomiast złącza słuchawkowego. Całość pracuje pod kontrolą Androida 12 z autorską nakładką producenta – MIUI 13.

Zawartość zestawu i jakość wykonania – standard na tej półce cenowej

Xiaomi 12 trafia do nas w schludnie zaprojektowanym pudełku. Znajdziemy w nim dokumentację urządzenia, kabel USB-C, kostkę ładowarki (którą producenci coraz częściej pomijają w zestawach) oraz igiełkę tacki SIM. Ciekawym prezentem jest także silikonowy case na plecki urządzenia, który powinien mu zapewnić ochronę, dopóki nie zakupimy sobie etui bardziej spełniającego nasze wymagania. Jakość wykonania Xiaomi 12 jest zadowalająca. Nic nie trzeszczy, nic nie skrzypi. Ot solidny flagowiec. Ramka smartfona jest metalowa. Ekran chroni szkło Corning Gorilla Glass. Plecki natomiast wykonane są ze szkła. Nie będziecie mieć powodów by narzekać na to, w jaki sposób zaprojektowano testowane urządzenie.

Odtwarzanie muzyki i wideo – bez zastrzeżeń

Na ekranie Xiaomi 12 komfortowo będziemy oglądać rozmaite materiały wideo. Smartfon bez problemów radzi sobie z Netflixem, Amazon Prime Video czy HBO Max. Po podłączeniu porządnych słuchawek także nie byłem zawiedziony – odtwarzanie muzyki testowałem w aplikacjach YouTube Music i Tidal. We wspomnianych kwestiach urządzenie radzi sobie naprawdę dobrze i nie ma się czego wstydzić na tle konkurencji. Wideo odtwarzane jest płynnie nawet w wysokiej rozdzielczości. Oczywiście smartfon bezproblemowo współpracuje także z Chromecastem.

Funkcje fotograficzne – niczego tu nie brakuje

Xiaomi 12 umożliwia nagrywanie wysokiej jakości materiałów wideo i wykonywanie niezłych zdjęć. Co prawda w rankingach fotograficznych sprzęt nie wypada dobrze, ale w mojej opinii fotografie są dobrze wyostrzone i nie przekłamują kolorów. Większość użytkowników flagowca powinno być pod tym względem zadowolonych. Producent postawił na trzy obiektywy:

  • główny – 50 MP,
  • szerokokątny – 13 MP,
  • makro – 5 MP.

Sprawdź też: Wybieramy smartfon do 2000 złotych – styczeń 2022

Efekty pracy aparatu możecie zaobserwować w galerii. Aparat nieźle radzi sobie w różnych warunkach oświetleniowych – zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni. Szkoda, że nie mamy tu teleobiektywu. Wideo nagramy maksymalnie w rozdzielczości 8K i 24 kl./s. Polecam jednak byście skorzystali z rozdzielczości 4K i 60 kl./s. To właśnie takie ustawienia będą optymalne podczas filmowania. Aplikacja aparatu zasługuje na pochwałę – jest bardzo intuicyjna w obsłudze.

Bateria – bez szału, ale z szybkim ładowaniem

Xiaomi 12 zasilany jest baterią o pojemności 4500 mAh. Takie ogniwo zapewni użytkownikowi jeden pełny dzień intensywnej pracy. Dodatkowo, gdy naszemu urządzeniu zabraknie energii, to możemy ją uzupełnić dzięki szybkiemu ładowaniu przewodowemu 67W. Mamy też wsparcie dla ładowania indukcyjnego 50W oraz zwrotnego 10W. Wygodnie naładujemy więc nie tylko samo urządzenie, ale także nasze akcesoria wspierające ładowanie indukcyjne.

Podsumowanie

PlusyMinusy
+ czytelny ekran o wysokiej rozdzielczości,
+ niezła wydajność pracy nawet w wymagających zadaniach,
+ design i jakość wykonania na topowym poziomie,
+ przejrzysta nakładka systemowa,
+ szybkie ładowanie 67W,
– brak teleobiektywu,
– producent mógł się pokusić o zastosowanie mocniejszej baterii.

Xiaomi 12 to świetny flagowiec, który spełni oczekiwania wymagających fanów Androida. Zapewnia topową wydajność oraz najwyższą jakość wykonania. Funkcje fotograficzne dają radę mimo (niezasłużonej) krytyki. Jeśli szukacie smartfona, który tak naprawdę nie idzie na prawie żadne kompromisy – będziecie zadowoleni. Ubolewam jedynie nad brakiem teleobiektywu na pokładzie. W smartfonie za 3799 złotych jego obecność powinna być standardem.