Smartwatch Garmin Instinct 2X Solar – 100 dni bez ładowania

Oto nowa odsłona zegarka z popularnej serii Instinct, przeznaczonych dla podróżników i odkrywców. Jest większy, dłużej pracuje na jednym ładowaniu i ma dużo, dużo więcej opcji.

Smart zegarków w segmencie „Przygoda” od Garmin znajdziemy dziesiątki, a samych ładowanych energią słonecznych jest aż 24. Ta mało doceniana funkcja okazuje się bezcenna i niezwykle przydatna dla tych z nas, którzy są aktywni sportowo i outdorowo. Niezależnie od tego jaką mamy pasję i jaką aktywność uprawiamy, to jednego możemy być pewni – jadąc w kolejną podróż, Garmin Instinct 2X Solar będzie działał na jednym ładowaniu miesiąc na pełnych obrotach, trzy miesiące w trybie oszczędzania energii oraz nieograniczony czas pracy w trybie Zegarka, dzięki zasilaniu paneli słonecznych – przy założeniu całodziennego użytkowania, trzy godziny dziennie na powietrzu przy oświetleniu 50 000 luksów. Czy to dużo czy mało? Natężenie oświetlenia powstałe w wyniku działania światła pochodzącego ze słońca, przy jego najwyższym położeniu, bezchmurnym niebie i na otwartej przestrzeni, może wynieść nawet 100 000 lx a w miejscach zacienionych 10 000 lx.

Jakie zmiany?

Garmin Instinct 2X Solar jest następcą modelu Garmin Instinct 2 Solar, który był jednym z lepiej sprzedających się zegarków outdoorowych firmy Garmin. Zaczynając o jednej z ważniejszych zmian trzeba powiedzieć, że soczewka z funkcją ładowania energią słoneczną Power Glass™ wydłuża czas pracy baterii, generując o 50% więcej energii niż poprzednik. Ponadto nowy model ma między innymi pomiar saturacji krwi, obsługę trybu golfowego, funkcję Body Battery, która pokazuje poziom energii ciała, funkcję Expedition, która pozwala na długotrwałe śledzenie trasy z minimalnym zużyciem baterii, funkcję Surf, która pozwala na monitorowanie warunków na fali i wiele innych. No i finalnie Instinct 2X Solar ma nieco inny wygląd, w tym większą kopertę z pierścieniem z włókna węglowego, który chroni panel słoneczny, a także nowe kolory i wzory bransolet.

Nowa jakość

Garmin Instinct 2X Solar ma typowy dla całej serii design, który podkreśla jego charakter outdoorowy. Na tarczy zegarka w prawym górnym rogu nadal znajduje się okrągłe okienko, w którym sami możemy zdecydować, co ma się wyświetlać. Natomiast pozostała część wyświetlacza o powierzchni 27 × 27 mm wyświetla setki spersonalizowanych tarcz. Ekran zegarka ma rozdzielczość 128 x 128 pikseli i jest monochromatyczny, co zapewnia dobrą czytelność w każdych warunkach oświetleniowych. Zegarek ten ma również podświetlenie LED, które można włączyć ręcznie lub automatycznie. Dostępne tarcze wyświetlają albo czarne znaki na jasnym tle, albo odwrotnie. Zegarek ma bardzo dużą, okrągłą kopertę o średnicy 50 mm i grubości 14.5mm, wykonaną z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym. Materiał ten jest niezwykle wytrzymały i lekki, bo zegarek waży 67g. Tak duży rozmiar w żadnym wypadku nie jest przesadzony i gdy tylko założyłem go na nadgarstek, to odniosłem wrażenie, że inne o wymiarach 40 albo 45 są zbyt małe. Duża koperta to też większe możliwości, ale o tym później. W górnej pokrywie koperty znajdują się cztery śruby, które spinają całą konstrukcję, ale też dodają bardziej pancernego wyglądu. Koperta od wewnątrz jest otoczona pierścieniem z włókna węglowego, który dodatkowo chroni, panel słoneczny ukryty pod szkłem odpornym na zarysowania.

Znany układ przycisków

Zegarek ten ma również pięć przycisków, które służą do obsługi menu i funkcji. Jest to standardowy układ, który znajdziemy w większości urządzeń Garmina. Są do niego przypisane opcje opisane na górnej pokrywie. Ekran Instinct 2X Solar nie jest dotykowy, co uważam za duży plus, bo dzięki temu urządzenie dłużej pracuje na jednym ładowaniu a szybka jest bardziej odporna na uderzenia i trudne warunki atmosferyczne. Przyciski mają niski skok, są dobrze wyczuwalne pod palcem i mają chropowate wykończenie, które zapobiega ślizganiu się palca nawet podczas deszczu. W aplikacji możemy przypisać do nich dźwięk lub efekt haptyczny przy naciśnięciu, dzięki czemu obsługa zegarka w rękawicach staje się możliwa, bo dostajemy konkretny sygnał potwierdzający wciśniecie.

Przeczytaj też: Garmin Instinct 2 Solar – smartzegarek z always-on display na 32 dni bez ładowania

Kolory i paski

Zegarek ma wymienną bransoletę o szerokości 22 mm, wykonaną z silikonu. Bransoleta jest miękka i elastyczna, a także odporna na pot i wilgoć. Instinct 2X Solar ten jest dostępny w czterech kolorach, takich jak Standardowy, czyli ciemno zielony z czarnymi wstawkami, Taktyczny, czyli wojskowej jaśniejszej zieleni z czarnymi elementami, bieli i pomarańczu. Natomiast pasków na stronie producenta jest bardzo dużo, z różnego materiału.

Zapomnij o ładowaniu

Zegarek Instinct 2X Solar ma baterię, która może pracować w kilku trybach, w zależności od tego w jaki sposób będziemy aktywni. W trybie zegarka z funkcją Always On Display, smartwatch może pracować ok. 40 dni, zaś w trybie oszczędzania baterii zegarek pracuje do 100 dni! To chyba jest obecnie rekord, choć jak zapewnia producent, zegarek w trybie ekspedycji przy dobrym nasłonecznieniu na nieograniczony czas pracy. Godne podziwu są też dwa inne tryby pracujące z GPS, które oferują od 60 godzin z dużą dokładnością do 60 dni w trybie Ekspedycja GPS. Czas pracy baterii zależy oczywiście od tego, jak często korzystamy z panelu słonecznego i jak intensywnie używamy zegarka. Smartwatch ładuje się za pomocą standardowego złącza Garmin, a pełne naładowanie baterii zajmuje około 2 godzin.

Jeszcze więcej funkcji

W kwestii tego, co zegarek potrafi i co mierzy to jest tego coraz więcej. Garmin Instinct 2X Solar mierzy tętno, mierzy również stres, saturację krwi, monitoruje sen i liczy kroki. Ma też wbudowane czujniki środowiskowe, takie jak barometr, wysokościomierz, kompas i termometr, które pomagają w orientacji i prognozie pogody. Zegarek ten ma również wbudowany moduł GPS, który współpracuje z systemami GLONASS i Galileo, co zapewnia dokładną lokalizację i śledzenie trasy. Oferuje wiele trybów sportowych, które dostosowują się do rodzaju aktywności, jaką wykonujemy. Instinct 2X Solar rejestruje nasze parametry, takie jak dystans, czas, prędkość, tempo, spalone kalorie, tętno, wysokość, nachylenie i wiele innych, pozwala również na tworzenie własnych treningów i planów, a także na korzystanie z gotowych propozycji. Bardzo przydatna jest też latarka z prawdziwego zdarzenia, która znajduje się w przedniej części koperty, w postaci diody LED, która może świecić jasnym białym światłem, żeby oświetlić drogę lub czerwonym, aby zasygnalizować naszą pozycję w ciemności.

Przeczytaj też: Garmin Instinct Crossover Hybrid Smartwatch – rewolucja w smart zegarkach

Aplikacja na telefon

Instinct 2X Solar łączy się ze smartfonem za pomocą technologii Bluetooth i aplikacji Garmin Connect, która jest dostępna na systemy Android i iOS. Pozwala ona na synchronizację danych, ustawianie zegarka, odbieranie powiadomień, sterowanie muzyką, płatności zbliżeniowe i wiele innych. Aplikacja ta jest również platformą społecznościową, na której możemy dzielić się naszymi osiągnięciami, wyzwaniami i celami z innymi użytkownikami. Natomiast do zmiany tarcz i pobierania aplikacji służy druga aplikacja Garmin ConnectIQ i szczerze mówiąc, to nie mam pojęcia, dlaczego nie dało się tego zintegrować w jednej aplikacji.

Podsumowanie

Garmin Instinct 2X Solar to zegarek przeznaczony dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i uprawiać różne rodzaje aktywności fizycznej. Zegarek ten ma wiele zalet, które wyróżniają go na tle konkurencji. Przede wszystkim posiada wbudowany panel słoneczny, który przedłuża czas pracy baterii i pozwala na korzystanie z zegarka nawet w trudnych warunkach. Ponadto, zegarek oferuje wiele zaawansowanych opcji pomiaru oraz analizy naszych życiowych funkcji. Prosta w obsłudze i intuicyjna aplikacja mobilna jest jedną z najlepiej zaprojektowanych i ma bardzo duże możliwości personalizacji, a najnowszy update sprawił, że wygląda jeszcze lepiej. Ponadto Instinct 2X Solar jest odporny na wodę, kurz, uderzenia i temperatury ekstremalne.

Cena: 1899 zł