Fabryka Stellantis w Gliwicach wdraża strategię Stellantis Pro One!

Stellantis, światowy gigant motoryzacyjny, ogłosił uruchomienie produkcji w pełni elektrycznych dużych samochodów dostawczych w swojej fabryce w Gliwicach, Polska. Jednostka ta, będąca częścią Stellantis Commercial Vehicles Business Unit, jest teraz największym i jedynym seryjnym producentem zarówno w pełni elektrycznych samochodów osobowych, jak i pojazdów użytkowych w kraju.

Zeroemisyjność z Polski

Pierwszym modelem, który zjechał z linii produkcyjnej, jest Fiat Professional e-Ducato, flagowy pojazd marki Fiat Professional. Ten krok oznacza, że Fiat Professional dołącza do innych marek produkowanych w Gliwicach, takich jak Citroën, Opel, Peugeot i Vauxhall. W efekcie, gliwicka fabryka może teraz poszczycić się produkcją pięciu z sześciu marek oferowanych przez Stellantis w ramach ogłoszonej pod koniec 2023 roku ofensywy Pro One.

Jednym z kluczowych elementów innowacyjnych samochodów dostawczych tej fabryki jest akumulator o pojemności 110 kWh, umożliwiający zasięg do 420 km. Nowy układ napędowy, wsparty jednostką napędową generującą 200 kW mocy (270 KM) i momentem obrotowym wynoszącym 410 Nm, stanowi krok naprzód w efektywności i wydajności. Funkcje ładowania obejmują dwie standardowe ładowarki, z możliwością szybkiego naładowania akumulatora w zaledwie 55 minut.

Warto również zauważyć, że nowy e-Ducato oferuje trzy tryby jazdy: Eco, Normal i Power, dając kierowcom możliwość dostosowania osiągów do swoich preferencji. Pomimo elektrycznego napędu, pojazd zachowuje imponującą przestrzeń o pojemności do 17 m3 i ładowność do 1500 kg. Dodatkowo, wprowadzono nowe systemy wspomagające kierowcę ADAS, podnoszące komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Ostatnie dwa lata były okresem transformacji gliwickiej fabryki Stellantis, która obecnie pełni kluczową rolę jako ośrodek produkcji w pełni elektrycznych pojazdów użytkowych i centrum tworzące oprogramowanie dla pojazdów zdefiniowanych programowo (Software Defined Vehicles). Produkcja Fiata Professional e-Ducato odbywa się w nowoczesnym zakładzie, wyposażonym m.in. w jedne z największych robotów przemysłowych w Europie oraz nowoczesne technologie lakiernicze.

Stellantis potwierdza tym samym swoje zobowiązanie do przyspieszenia elektryfikacji swojej floty pojazdów użytkowych, zyskując jednocześnie pozycję lidera na polskim rynku produkcji samochodów elektrycznych.

Czytaj też: Stellantis liderem produkcji samochodów elektrycznych w Polsce

Grafika tytułowa: Stellantis