Garmin Instinct Crossover Hybrid Smartwatch – rewolucja w smart zegarkach

Zegarek z Always On Display, który działa 28 dni, sprawdzi Twój wiek sprawnościowy, odnajdzie samochód na parkingu i zapłaci za zakupy.

Czego w swoich smart zegarkach nienawidzicie najbardziej? Doskonale znamy odpowiedź, a brzmi ona – czarnego ekranu. Wszyscy użytkownicy, bez wyjątku mają podobny problem, ich tarcze, wyświetlacze wskazują czas i powiadomienia tylko wtedy, gdy uniesiemy nadgarstek, albo gdy wciśniemy przycisk na kopercie. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie smartwatche z najbardziej oszczędnymi ekranami nie są w stanie pracować w pełnym trybie Always On Display dłużej niż 48h. Od smart zegarków oczekujemy coraz więcej i jak się okazuje niektórzy producenci potrafią nam zaoferować bardzo dużo. Moim odkryciem roku jest zegarek hybrydowy, który z jednej strony ma fizyczne wskazówki mechaniczne, które nigdy nie znikają z tarczy, a także ekran pod wskazówkami, wyświetlający takie dane jak: czas, pogodę, tętno, datę, dzień tygodnia, powiadomienia z telefonu i inne dane – uwaga – także cały czas.

Po pierwsze jakość

Mam tu na myśli oczywiście wspomniany GARMIN Instinct Crossover Hybrid Smartwatch, który jest dla mnie objawieniem z kilku bardzo ważnych powodów. Przede wszystkim zegarek ma świetną jakość wykonania. Koperta o wymiarach 45.0 x 45.0 x 16.2 mm została wykonana z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym oraz ze stali nierdzewnej. Zaś sama odporna na wszystko obudowa została powleczona tworzywem wzmocnionym włóknem szklanym. Wszystkie te elementy spina silikonowy pasek, który jest miękki i elastyczny. Całość prezentuje się świetnie, koperta jest solidna i gruba, można faktycznie poczuć, że mamy na nadgarstku porządny inteligentny czasomierz.

Przeczytaj też: Smartwatch Huawei Watch GT 3 – stylowy, wydajny… bezkonkurencyjny | CoNowego.pl

Po drugie łatwość obsługi

W tym modelu zrezygnowano z ekranu dotykowego, bo faktycznie jest tu zbędny. Do nawigacji po całym czasomierzu mamy do dyspozycji pięć przycisków, które są wyraźnie opisane na kopercie. Przyciski są duże, masywne, łatwo wyczuwalne nawet w rękawiczkach i mają wyraźny skok z kliknięciem informującym o tym, że działają. I tak po prawej stronie są dwa: START, który potwierdza wszystkie akcje i BACK, który wraca na ekrany poprzednie. Na lewej stronie są trzy: LIGHT do podświetlenia tarczy nocą, który przytrzymany dłużej pokazuje na tarczy ustawienia zegarka. Pozostałe dwa poniżej to UP i DOWN do wybierania odpowiedniej opcji. Wszystkie przyciski mają podwójne funkcję, gdy przytrzymamy je dłużej… i tak domyślnie UP wchodzi do menu zmiany tarcz, DOWN pokazuje kompas, BACK ustawia Alarm, a START aktualizuje położenie satelity. Funkcje te można samemu zmieniać i przypisywać inne opcje.

Po trzecie Always On Display

W tym miejscu dochodzimy do kluczowego momentu, a mianowicie do istoty hybrydy. Otóż GARMIN Instinct Crossover Hybrid to zarówno zegarek tradycyjny ze wskazówkami jak i smartwatch z pełną 300% funkcjonalnością. Na wewnętrznej stronie koperty są fizyczne oznakowania godzin, które pokazują czas przy pomocy wskazówki godzinowej i minutowej. Jednym słowem, mamy tu prawdziwy „analogowy” zegarek, naturalnie z elektronicznym wnętrzem. Ale najważniejsze jest to, że to nie konsumujący prąd ekran, a dwie fizyczne wskazówki, pełniące dodatkową funkcję dekoracyjną. Druga niespodzianka to monochromatyczny, czytelny w słońcu, transreflektywny, Memory-In-Pixel (MIP) ekran pod wskazówkami na całej powierzchni tarczy o wymiarach 0,9″ × 0,9″ (23 × 23 mm) oraz rozdzielczości 176 × 176 pikseli. Ekran ten wyświetla różnego rodzaju dane i informacje przez 24h na dobę, czyli pracuje w trybie Always On Display. Jednak zastosowana technologia i ekran sprawiają, że zegarek działa do 28 dni na jednym ładowaniu. Potwierdzam to w 100%, gdyż właśnie tyle go używałem i dziś, kiedy piszę recenzje, pokazuje 4% baterii i jeszcze 2 dni pracy. Moim, skromnym zdaniem jest to rozwiązanie idealne.

Przeczytaj też: Smartwatch Amazfit T-Rex 2 Wild Green – tytan wytrzymałości | CoNowego.pl

Po czwarte długa praca na baterii

GARMIN Instinct Crossover Hybrid Smartwatch pokazuje środkowy palec innym producentom smart zegarków, ponieważ w swojej hybrydowej wersji deklasuje ich, jeżeli chodzi o prace na jednym ładowaniu. W normalnym trybie zegarka pracuje do 28 dni, ale w trybie oszczędzania nawet do 71 dni. W ciągłym, normalnym trybie GPS działa do 25h, ale maksymalny czas pracy baterii w trybie GPS to do 111 godzin. GPS w specjalnym trybie wycieczki może pracować nawet do 40 dni. Oznacza to co prawda mniejszą dokładność, ale przynajmniej będzie w stanie określić nasze położenie, co czasem może być kwestią życia lub śmierci.

Po piąte pełna funkcjonalność

Nasz inteligentny zegarek posiada pełną funkcjonalność w każdym tego słowa znaczeniu. Jeżeli chodzi o systemy nawigacji to obsługuje wszystkie, czyli: GPS, GLONASS i GALILEO. Z funkcji smart obsługuje nadgarstkowy pomiar tętna, pulsoksymetr, termometr, kompas, barometr, akcelerometr, wysokościomierz barometryczny, powiadomienia z telefonu, prognozy pogody, kalendarz, płatności Garmin Pay, sterowanie muzyką, śledzenie i zapisywanie pokonywanych tras i wiele, wiele innych. Garmin współpracuje z aplikacją mobilną Garmin Connect Mobile, w której zapisuje wszystkie dane z czujników, ale także z której pobiera liczne informacje jak pogoda, wiadomości itp. Instinct Crossover Hybrid Smartwatch jak każdy rasowy Garmin obsługuje wszystkie dostępne dyscypliny sportowe zarówno te na lądzie, w powietrzu, na wodzie jak i pod wodą. Jego wszystko odporna konstrukcja posiada klasę wodoszczelności 10 ATM.

Po szóste podsumujmy…

Cenię zegarki Garmin za ich styl, funkcjonalność, oryginalność i korzystanie pełnymi garściami z nowych technologii. Co prawda moje spotkanie z GARMIN Instinct Crossover Hybrid Smartwatch nie było miłością od pierwszego wejrzenia (bo moim nr. 1 jest nadal Garmin Fenix 7), to uczucie pojawiło się z czasem. Przyczyniły się do tego świetna jakość wykonania, mechaniczne wskazówki oraz Always On Display, łatwość obsługi, komfort noszenia i niezliczone funkcje. Jeżeli nie wspomniałem o tym wcześniej to dodam, że wygląd ekranu można dowolnie modyfikować po swojemu, lub skorzystać z gotowych tarcz. Cena: 2799 zł